0

Yemek Masası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yemek masası alırken dikkat edilmesi gerekenlerKimilerimiz mutfakta yemek yemeyi seviyor, kimilerimiz ise yemeği yemek odasında yemeyi tercih ediyor. Aslında genel olarak yemekler misafir varken yemek odasında, ailece olunduğunda ise mutfakta yeniyor. Peki mutfak için yemek masası alırken nelere dikkat etmeli, yemek masası alırken nelere dikkat etmeliyiz? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, hem şık olacak, hem de rahat edebileceğiniz bir yemek masası alırken dikkat edilmesi gerekenlerden söz etmeye çalışacağız…Radyo Dinle

Yemek Masası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Yemek Masası Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

• Yemek masası alırken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, mutfağın büyüklüğüdür. Yemek masası ile mutfak tezgahı arasında en az 40 – 50 santim mesafe kalması gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde hem yemek masası işlevselliğini yitirecek, hem de evin hanımı yemek yaparken; ya da sofrayı hazırlarken, hareket alanında daralmalar söz konusu olacaktır.

• Eğer mutfağınız ince uzun bir dikdörtgen ise; alacağınız masanın da mutfağın şekli ile orantılı, ince uzun olması gerektiğini unutmamalısınız. Küçük bir mutfağınız varsa, ya 2 kişilik kare masalardan, ya da açılıp – kapanabilen masalardan destek almalısınız. Veya, genişleyen masaları da tercih edebilirsiniz.

• Eğer mutfağınız kare; ya da büyük bir oda gibi ise, o halde her çeşit yemek masasından yararlanabilirsiniz. Köşe takımlı masalar; ya da kanepeli olanların mutfakta uzun süre zaman geçiren ev hanımı için de dinlenme adına oldukça iyi bir seçim olacağını belirtmeliyiz. Hem de bu masalarla mutfağınızda bir yemek odası havası estirmiş olursunuz.

• Alacağınız ahşap görünümlü bir masa, modasını hiç bir zaman kaybetmeyecek, ayrıca da her ortama uyum sağlayacaktır. Ancak bunun yanında metal masaların daha dayanıklı; ve uzun ömürlü olduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz.

• Yemek masasının rengine gelince… Beyaz her renk ile uyum sağlayacağından, her mutfak için isabetli bir seçim olur. Sandalye kumaşı; ya da köşe koltuk, veya kanepe takımının rengi, mutfakta ağırlıklı kullanılan bir renk olarak seçilirse, beyazın sadeliği ile şıklık bütünleşmiş olur. Bunun dışında, renk seçimi yapmak isterseniz, yemek masasının, mutfak dolapları, ve duvarlar ile uyumlu renkte seçilmesi gerektiğini belirtmeliyiz.

• Mutfağın ferah görünmesi için, yemek masası rengini seçerken şu detaya dikkat etmelisiniz: Mutfak dolaplarının rengi açık ise yemek masasının rengi koyu olmalı, mutfak dolaplarının rengi koyu ise, yemek masasının rengi açık olmalıdır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.