0

Vazelinin Zararı Var Mı?

Biz kadınlar, kirpikleri uzatmaktan, cilt rengini sabitlemeye, vücudumuzu nemlendirmeye kadar pek çok konuda vazelin kullanımı gerçekleştiriyoruz. Ve vazelini kozmetik ürün satışı gerçekleştiren mağazalardan, çok uygun fiyatlara satın alabiliyoruz. Peki vazelin hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Örneğin bu krem formundaki maddenin, ham petrolün damıtılması yolu ile elde edildiğini ve içeriğinde çok sayıda kimyasal madde barındırdığını biliyor musunuz? Hal böyle olunca aklınıza hemen, vazelinin zararı var mı sorusu geldi ve beyninizde şimşekler çaktı; öyle değil mi? Sizin masum sanıp, gözlerinize dahi uygulamakta olduğunuz vazelinin zararlarını, ilerleyen bölümlerde aktarmaya çalıştık.Radyo Dinle

Vazelinin Zararı Var Mı?

■ Vazelinin içeriğinde Parafin isimli bir kimyasal bulunmaktadır. Bu kimyasalın, cilt gözeneklerini tıkadığı ve sonucunda da nem oluşumunu engellediği belirtilmektedir. Parafin sadece vazelinde de değil, bebek yağı, el kremi gibi, günlük hayatta çok sık kullandığımız diğer kozmetik ürünlerde de bulunmaktadır.

■ Vazelinin zararlarından bir diğeri de, cildin bu ürünü çok kısa zamanda emmesi ve gözenekleri tıkamasından ileri gelmektedir. Bu durum, karaciğerin yorulmasına sebebiyet verir. Sindirim problemlerinden cilt sararmalarına, yorgunluğa kadar pek çok istenmeyen duruma neden olan, fiyatının uygunluğu dolayısı ile de kullanımında yoğunluk bulunan vazeline dikkat etmek önemlidir.

■ Cilt tipiniz yağlı ise ve buna rağmen vazelin kullanımı gerçekleştiriyorsanız, cildiniz daha da yağlı bir hale gelecektir. Bunun sonucu olarak da akne, tahriş ve daha farklı pek çok cilt sorunu gündeme gelebilir.

■ İçeriğinde petrol jeli bulundurur. Bu durum, kadınların, östrojen hormonu ile alakalı problemler yaşamalarına neden olmaktadır. Kısırlıktan adet dönemi problemlerine kadar pek çok sorun, vazelin kullanımı dolayısı ile ortaya çıkabilir.

■ Cildinize vazelin uygulayıp, sonrasında da güneşe maruz kalmanız, güneş yanıklarının oluşmasına sebebiyet verir.

■ Sürekli vazelin kullanımı gerçekleştiriyorsanız, bu ürün cildinizde birikecek ve dolayısı ile cildinizin nem dengesi bozulacaktır. Bunun sonucu olarak, sürekli bir nemlendirici krem kullanma gereksinimi hissedebilir; ya da vazeline bağımlı kalabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.