0

Tuz İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Tuz, hayatımızın olmazsa olmazı olsa da, tansiyonumuz üzerinde önemli, olumlu ve olumsuz etkileri bulunduğunu kesinlikle unutmamalı, tüketiminde dikkatli olmalıyız. Ancak tuzla cilt bakımı önemlidir. İçeriğinde önemli mineralleri bulunduran tuzla cilt maskesi hazırladığınızda çok olumlu etkiler ile karşılaşabilirsiniz. Peki tuz ile cilt bakımı nasıl yapılır? Sizlere farklı, tuzla cilt maskesi oluşturma tekniklerinden söz edeceğiz. Bir kaç dakikanızı ayırın ve cildinizi tuz ile şımartın.Radyo Dinle

Tuz İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

■ Tuzla cilt maskesi yaparak içerisine de bal ekleyebilir ve dengeleyici cilt maskesi hazırlayabilirsiniz. Böylece, cildinizin çok fazla yağ tüketmesini önleyecek olan tuz, nemli bir cilde sahip olmanızı sağlar. Bal ise cildinizi pürüzsüzleştirir. Bununla birlikte, kesiklerin ve yaraların da kolay iyileşmesi durumu söz konusu olur. Peki tuzla cilt bakımı bu etkiler için nasıl hazırlanır?

Dört çay kaşığı balı iki çay kaşığı deniz tuzu ile karıştırarak karışımın macun kıvamına gelmesini sağlayın. Sonrasında cildinizi temizleyip, hazırlamış olduğunuz maskeyi cildinize, göz çevresini hariö tutarak uygulayın. Bu şekilde 15 dakika bekleyin. Ardından ıslak bir bez yardımı ile yüzünüzü silerek tuzla cilt maskesini yüzünüzden nazikçe çıkartın. Ardından cildinizi soğuk su ile durulayın ki gözenekleriniz sıkılaşsın. Sonrasında her zamanki cilt bakımı rutininizi uygulayabilir, cildinizi tonikleyip nemlendirebilirsiniz.

■ Tuzla cilt bakımı yaparak, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi cildinizin yağ dengesini sağlayabilir; aynı zamanda da gözeneklerinizi derinlemesine temizleyerek, akneye yol açan bakterilerden, dolayısı ile akne oluşumundan kurtulabilirsiniz. Peki bunun için tuz ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Yapmanız gereken tek şey, 100 gram sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı deniz tuzu koymak ve tuz eriyene kadar iyice karıştırmaktır. Hazırlamış olduğunuz bu karışım toniktir. Bu nedenle küçük bir şişe içerisine koyarak, günde iki kere, pamuk yardımı ile göz çevresi hariç yüzünüze uygulayabilirsiniz. Kullanım kolaylığı açısından karışımı sprey şişesine alabilir ve yüzünüze püskürtebilirsiniz de…

■ Tuzla cilt bakımında bir peeling de uygulayabilir, hem ölü deriyi cildinizden soyabilir; hem de cildinizi yumuşatarak nemlendirebilirsiniz. Nasıl yapabileceğinize hemen göz atalım:

Yarım bardak zeytinyağının içerisine çeyrek bardak deniz tuzu, biraz Hindistan cevizi yağı ve güzel kokması için on damla da esansiyel yağ karıştırın. Ardından, hazırlamış olduğunuz karışımı, isterseniz banyo lifi ile isterseniz de avuç içi yardımı ile vücudunuza masaj yaparak uygulayın. Çok fazla bekletmenize gerek olmasa da, yapacağınız masajı, cildinizi tahriş etmemesine dikkat ederek kısa sürede uygulamayın.

■ Başka bir peeling tarifini de aloe vera ile hazırlayabilirsiniz. Bu sayede tuz yine cildinizdeki ölü deriyi arındırır ve cildinizin yenilenmesini sağlar. Bununla birlikte aloe vera cildinizi nemlendirir ve onararak hücre yenilemesini olanaklı hale getirir. Nasıl uygulayabileceğinize gelince:

Çeyrek bardak aloe vera jelinin içerisine çeyrek bardak zeytinyağı, yarım bardak tuz, bir yemek kaşığı kurutulmuş lavanta ve on damla esansiyel yağ karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımın kıvamı koyu olursa içerisine biraz daha yağ ilave edebilirsiniz. Sonrasında hafif hareketlerle, cildinizi tahriş etmeden, bir süre banyo lifi ya da avuç içinize masaj yaparak cildinize uygulayın.

■ Tuzun, cildinizdeki kir ve toksinleri temizleme özelliği vardır. Bu nedenle tuzlu su banyosu yapabilirsiniz. Aynı zamanda içeriğinde bulundurduğu mineraller dolayısı ile cildinizin etrafında bariyer oluşturacak olan tuz, nemli bir cilde sahip olmanızı da olanaklı hale getirir. Yapmanız gereken tek şey, yarım bardak tuzu içerisinde sıcak su dolu olan küvetin içerisine dökmek ve sonrasında bu su içerisinde en az 15 dakika yatmaktan ibarettir.

■ Saç derisinde kepek oluşumunu önleyen tuz, bununla birlikte yağı emer ve mantar oluşumunun da önüne geçer. Bu anlamda yapmanız gereken tek şey, iki çay kaşığı tuzu saç derinize serpiştirerek hafifçe masaj yapmak, sonrasında 15 dakika beklemektir. Ardından saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayarak kremleyip yıkayabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.