0

Sabah Gözlerin Şişmesi Nasıl Geçer?

Sabah şişen gözler, uykusuz kalan ya da çok uyuyan, stres altında olan… kısacası pek çok kişinin sorunudur. Sabah gözlerin şişmesi, kişi aynaya baktığında dahi kendini kötü hissetmesine neden olabilmektedir. Bir de çalışıyorsa ve evden çıkması gerekiyorsa, durum daha da kötüdür. Sabah gözlerin şişmesi nasıl geçer sorusunun doğal yanıtlarını bilmek ve uygulamak bu noktada çok önemlidir. O halde zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım.Radyo Dinle

Sabah Gözlerin Şişmesi Nasıl Geçer?

■ Sadece sabah şişen gözlere değil,tüm şişliklere iyi gelen buz, uygulanması en pratik yöntemler arasında yer almaktadır. Göz kapaklarınıza ve göz çevresine uygulamanız halinde hızlanan kan dolaşımı ile sorunlarınızdan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

■ Eğer sık sık, sabah gözlerin şişmesi problemi ile karşılaşıyorsanız, buz dolabında mutlaka patates bulundurun. Soğuk patatesi ince iki dilim halinde kesin ve gözlerinizin üzerinde ve göz çevresinde dolaştırın. Bu sayede kan dolaşımı hızlanacak ve sorununuzdan yine kurtulacaksınız; ama patates uygulamasından sonra yüzünüzü iyice yıkamayı unutmayın.

■ Sabah gözlerin şişmesi problemi ile uyku sırasında vücut ödeminin göz havuzunda birikmesinden dolayı da karşılaşıyor olabilirsiniz. Toksinlerden kurtulabilirseniz, genel olarak sabah şişen gözlerden de kurtulursunuz. Bu anlamda düzenli olarak spor yapmanız önerilmektedir.

■ Yastık seçimi de bu noktada önemlidir. Eğer yüksek yastık kullanırsanız, sabah gözlerin şişmesi problemi ile karşılaşma ihtimaliniz azalır. Bu nedenle yastığınız alçaksa ondan en kısa zamanda kurtulun.

■ Kafein tüketimini olabildiğince azaltın. Bununla birlikte, bol su içerek, vücudunuzdaki tüm şişliklerden kurtulabileceğinizi unutmayın. Bu noktada günde en az 10 – 12 bardak su içmeye çalışın.

■ İster siyah olsun ister yeşil çay. Çay poşetlerini sıcak suyun içerisine atarak demleyin ve sonrasında biraz ılımasını bekleyin. Ardından gözlerinizin üzerine koyarak en az 15 dakika bekleyin.Sonrasında yüzünüzü yıkayıp kurulayabilirsiniz.

■ Sabah şişen gözlerin rahatlaması için vereceğimiz şimdiki yöntem, aynı zamanda göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesinde de yararlıdır. Yapmanız gereken, bir yumurtanın sarısını beyazından ayırmak ve sonrasında beyazını iyice çırpıp, fırça yardımı ile göz altlarına ve göz kapaklarına uygulamaktan ibaret. Sonrasında gözlerinizde gerginlik hissedeceksiniz. Ardından yumurta akı kuruduğunda ortalama on dakika daha bekleyin. Sonra yüzünüzü yıkayabilir ve yumurtadan arındırabilirsiniz.

■ Sabah gözlerin şişmesinin nedenlerinden bir diğeri de yoğun olarak kullanılan alkol ve sigaradır. Bu sorunu aşmak için bu maddelerden uzak durmanız gerekir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.