0

Parlak Cilt İçin Neler Yapmalı?

parlak cilt için yapılması gerekenlerHer kadın, gerek cilt bakımını, gerekse de makyajını aslında parlak cilt için yapmaktadır. Ama, cilt bakımı haricinde yapılan makyajın geçici çözümler sunduğunu da bilmek gerekir. Eğer makyaj yapacak zamanımız olmadan evden çıkmamız gerekse; ve herkes bizi makyajlı görmeye alışmış ise, çok farklı bir biz ile karşılaşırlar; ve şaşırırlar… Bu nedenle ünlülerin makyajsız halleri de ilgi yaratmaktadır. Peki parlak cilt için neler yapmalı? Yazımız içerisinde sizlere, parlak cilt için yapılması gerekenlerden söz edeceğiz…Radyo Dinle

Parlak Cilt İçin Neler Yapmalı?

• Parlak cilt için yapılması gerekenlerden ilki, onun sürekli nemli kalmasını sağlamaktır. Eğer kuru bir cildiniz varsa, nemlendirici de değil, direkt olarak yoğun nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Ancak seçeceğiniz nemlendiricinin içeriğinde paraben, ve parfüm bulunmamasına, olabildiğince doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Piyasada çok sayıda farklı nemlendirici bulunmaktadır. Bir dermatologdan yardım alacak olursanız, sizin için hangi nemlendiricinin uygun olduğundan daha çok emin olabilirsiniz.

• Parlak cilt için, içerisinde bulunulan ortamın nem seviyesinin, %50 civarlarında olması gerektiği de unutulmamalıdır. Bu anlamda eviniz, ofisiniz… en riskli yerler arasında yer alır. Çünkü bu ortamları genellikle klimalarla yazın soğutur, kışın ısıtırsınız; ve bu durum ortamdaki havanın kurumasına neden olur. Bu nedenle, cildinizdeki nemin eksilip cildinizin kurumaması adına, ortamda bulunan nemi dengede tutmaya çalışmalısınız.

• Cilt bakımı için, ya da banyo sırasında kullanacağınız cilt temizleyicilerinin içeriğinde sabun olmamasına, ve söz konusu temizleyicilerin pH değerlerinin 5.5’in üzerinde olmasına dikkat edin. Çünkü sabunun, cildi kurutma özelliği bulunmaktadır. Eğer cilt temizleyicinizi seçerken tercih yapma şansınız varsa, içeriğinde Gliserin; ve yağın bol olduğu temizleyicileri tercih edin.

• Banyonun sonrasında, cildiniz henüz hafif ıslakken vücut yağı; ya da bitkisel yağ ile cildinize masaj yaparsanız, nem kaybının oluşmasını en aza indirgemiş olursunuz. Bu anlamda zeytinyağı da yararlıdır; ve önemli bir nem kaynağı olduğunu belirtmek gerekir.

• Cildinizin nemlenmesi adına haftalık uygulayabileceğiniz nem maskelerinden de yararlanabilirsiniz.

• Parlak cilt için kış aylarında peeling; ve kese uygulamalarından da kaçınmanız gerekiyor. Belirli bir yaştan sonra azalmaya başlayan cilt elastikiyeti, havanın soğuk; ve kuru olması dolayısı ile gündeme gelen cilt incelmesi… gibi unsurlar zaten ciltte tahrişe neden olurken, bir de peeling; ya da kese yaparsanız, durumu daha da kötü hale getirdiğinizi unutmamalısınız.

• Banyo sırasında kullanacağınız su, hava ne kadar soğuk da olsa çok sıcak olmamalı. Bununla birlikte banyo süresinin kısa tutulmasının gerekliliğine de dikkat etmelisiniz. Aksi halde, yapacağınız banyo ile dahi cilt kuruluğuna neden olabilirsiniz.

• Parlak cilt için yapılması gerekenler arasında, beslenmeye de dikkat etmek gerekiyor. Bunun için günde 10 bardak su içilmeli, bir avuç fındık yenmeli, A, C, E vitamin içeriğine sahip besinler tüketilmeli, somon balığı haftada iki kere, ızgara usulü pişirilmek sureti ile tüketilmeli…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.