0

Kışın Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?

Kışın dudak bakımı, diğer mevsimlere göre biraz daha dikkatli yapılmalıdır. Çünkü kış aylarında hava soğuk ve kurudur. Bu durum beraberinde dudak çatlaklarını getirir. Ancak kış aylarında dudak bakımının da çok zor olmadığını, basit bir kaç adım ile kolaylıkla yapılabileceğini belirtmeyi unutmamalıyız. Peki kışın dudak bakımı nasıl yapılır? Hemen sorunun yanıtlarını bir kaç adımda sizlerle paylaşalım:Radyo Dinle

Kışın Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış aylarında dudak bakımını, evinizde bulunan malzemelerle hazırlayacağınız nemlendirici maskeler kullanarak rahatlıkla yapabilirsiniz. Avokado, bal ve zeytinyağı gibi malzemeler işinizi rahatlıkla görecektir ve bu malzemeler hepimizin evinde bulunur.

■ Günde bir kere, püre haline getirilmiş avokadonun içerisine biraz zeytinyağı karıştırıp krem kıvamına getirin. Sonrasında bu kremi dudaklarınıza uygulayıp 15 dakika bekletin. Ardından dudaklarınızı ılık su ile durulayabilirsiniz.

■ Günde bir kere, bir çay kaşığı balın içerisine bir tatlı kaşığı gül suyu karıştırın ve bu karışımı dudaklarınıza uygulayarak 15 dakika bekletin. Ardından dudaklarınızı ılık su ile durulayabilirsiniz.

Haftada en çok iki kere dudak peelingi yapabilir ve dudaklarınızdaki pul pul görünümden kurtulabilirsiniz. Bu sayının üzerinde yapacağınız peelingin dudaklarınızda acı, kızarıklık, tahrişe neden olacağını unutmayın. Ama haftada iki sefer dudak peelingi yapmanız halinde dolgun, pürüzsüz, pembe dudaklara sahip olabilirsiniz.

■ Yarım çay kaşığı toz şekerin içerisine, macun kıvamını alana kadar zeytinyağı ilave edin. Sonrasında hazırlamış olduğunuz bu karışımı, dairesel hareketlerle, çatlamış dudaklarınıza uygulayıp yumuşak bir masaj yapın. Sonrasında ılık su ile dudaklarınızda kalan peelingi durulayın.

Kışın dudak bakımının nasıl yapıldığını öğrenmeye çalışırken, dudaklarınızı yalamak gibi bir hatadan kesinlikle uzak durun. Aksi halde ağzınızdaki, dudaklarınızla temas eden tükürük buharlaşır ve dudaklarınız kurur.

Dışarı çıkmadan önce dudaklarınıza mutlaka nemlendirici uygulayın ve ardından da yüzünüzü bir fular yardımı ile sarın. Aksi halde, zaten yağ üretimi gerçekleştirmeyen dudaklarınızda var olan yağ da parçalanır ve dudaklarınız nemini kaybetmeye başlar. Söz konusu yağ molekülleri cildinizi güneşin zararlı etkilerinden koruma özelliği gösterip, cildinizi nemlendirmeleri dolayısı ile gereklidirler. Kaybetmemeye özen göstermelisiniz.

Gece yatmadan önce dudaklarınızı ılık su ile durulayın. Sonrasında yumuşak bir bezle kurulayın. Ardından da yatağınızın yakınında tutacağınız dudak nemlendiricisini sürüp öyle uyuyun. Uyandıkça da nemlendiriciyi yenilemeyi unutmayın.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.