0

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Mevsim kış. Havalar soğuk, yağmur, kar… derken, kapalı havalarda kendimize bakmayı ihmal ediyoruz. Bu zaman zaman ruh halimizin havadan etkilenmesinden; zaman zaman da zaten bir yere gitmiyor olmamızdan kaynaklanıyor. Aldığımız fazla kiloları da bu nedenle almıyor muyuz. Ancak yaz aylarında denizin tuzu, havuzun kloru, güneşin zararlı ışınları hem cildimize; hem de saçımıza zarar veriyor. Ve aslında kış ayları, verilen bu zararların onarılması için en uygun zaman. Bu nedenle kışın cilt bakımı ve kışın saç bakımına çok önem vermeliyiz. Aksi halde yaza, istemediğimiz bir biz olarak gireriz ve sonrasında neyi nasıl düzelteceğimiz düşüncesi elimizi ayağımızı birbirine dolaştırır. Peki kışın cilt bakımı nasıl yapılır? Kışın saç bakımı nasıl yapılır? İşte yanıtlarımız:Radyo Dinle

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

■ Kış aylarında vücudumuzda daha fazla Melatonin hormonu salgılanır. Çünkü gündüzler kısa, geceler uzundur. Karanlık, Melatonin hormonunun salgılanması için gerekli şeylerin ilki ve en önemlisidir. Melatonin hormonu salgılandığında uyumak isteriz. Biz uyuyunca cildimiz yenilenir ve gençleşir… İşte bu noktada akşam eve gelir gelmez makyajınızı cildinizden çıkartın ve cildinizi temizleyip, tonikleyerek nemlendiricinizi uygulayın. Böylece söz konusu yenilenme etkisi daha sağlıklı olacaktır.

■ Kışın cilt bakımında kullandığınız nemlendiricinin etkili olması çok önemlidir. Yaz aylarında basit nemlendiriciler yeterli olabilir; hava zaten nemlidir, zaten terliyoruzdur, bir de güneş koruyucu kullandığımız için cildimiz kurumaz. Ama kışın, hava kuru ve soğuktur. Dolayısı ile yazın kullandığımız o hafif nemlendiriciler kışın cildimizin kurumasını önleyemez. Bu nedenle yoğun kıvamlı nemlendiriciler kullanmalı, cildinizin yağ dengesini koruyup, su kaybı yaşamasını önlemelisiniz. Böylece yazın etkileri cildinizden daha kolay gidecektir.

■ Yazdan kalma güneş lekelerini, çil ve ince çizgileri giderebilmek adına, lazer uygulamaları yaptırabilir, gerekirse cildinize vitamin enjeksiyonu ve Hyalüronik asit uygulamaları yaptırabilirsiniz. Cilde derinlemesine işleyen nemlendirici maskeler de büyük ölçüde yazdan kalma sorunların giderilmesine katkıda bulunacaktır.

■ Kışın cilt bakımında, sağlıklı bir cilt için, cildinizin kendini onarmasını bekleyebilirsiniz. Ancak eğer yazdan kalma, çil, güneş lekesi ve ince çizgilerin oluşmuş olduğu hasarlı bir cildiniz varsa, o zaman özel cilt bakımı yöntemlerine başvurmanız gerekecektir ve cildiniz tüm uygulamalara yanıt verir, çünkü güneş ya hiç yoktur; ya da olsa dahi etkisi azdır. Bu nedenle peeling uygulamalarından yararlanın. Evde kendiniz uygulayacaksanız cilt tipinize uygun, kuru ve hassas cilt için özellikle ince granüllü peelinglerden yardım alın. Ya da cilt bakımı yapan kliniklere uğrayın. En azından daha bilinçli şekilde işlemlerinizi tamamlamış olursunuz.

Kışın Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

■ Yaz aylarında, deniz, havuz, güneş, kum… derken saçlarınız da kurur ve saç uçlarınız yıpranır. Bu nedenle kışın saç bakımı da çok önemlidir. İlk olarak ölü saç uçlarından kurtulabilmek adına onları kestirin. Sonrasında da saçlarınıza kökten uca bakım yaparak nemlenmesini ve canlanmasını sağlayın. Tüm bu uygulamaları tam olarak yaptığınızda, yaza daha iyi bir siz olarak gireceksiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.