0

Kil Maskesinin Faydaları

Kil maskesi, günümüzde cilt bakımı için pek çok kadın tarafından kullanılan bir cilt bakımı ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek yanardağların lavları gerekse topraktan elde edilen kil maskesi, içeriğinde bulunan kilin farklılığına göre farklı renklerde olabilmektedir. Bu renkler arasında yeşil, pembe, sarı, beyaz sayılabilmektedir. Bununla birlikte, mineral bakımından zengin olması dolayısı ile, pek çok cilt problemine çözüm niteliği taşıdığını da belirtmeden geçmemeliyiz. Sizlere yazımızın ilerleyen bölümlerinde hem kil maskesinin faydalarından hem de kil maskesi nasıl yapılır sorusunun yanıtından söz etmeye çalışacağız.Radyo Dinle

Kil Maskesinin Faydaları

■ Cildin fazla yağlanmasını önleyen kil maskesi, bunun yanında, var olan fazla yağdan da cildi arındırır ve dolayısı ile daha aydınlık bir cilde sahip olmanızı olanaklı hale getirir.

■ Kil maskesinin faydalarından bir diğeri de gözenekleri derinlemesine temizlemesidir. Bu sayede cildi sıkılaştırdığını da belirtmemiz gerekir. Sıkı bir cilt her zaman daha genç ve sağlıklı görünmektedir.

■ Kil maskesinin faydalarından bir diğeri de, cilt renginde söz konusu olan farklılıkları gidermesidir. Bunun için, ton farkları olduğunu düşündüğünüz cildinize düzenli olarak kil maskesi uygulamanız gerekir.

■ Düzenli olarak kullanacağınız kil maskesi ile sivilce ve akne oluşumlarını azaltabilirsiniz. Bunun için haftada iki sefer kil maskesi kullanmanız gerekmektedir.

■ Haftada bir kere kil maskesi uygulamasını gerçekleştirirseniz, cildinizdeki ölü deriden kurtulabilirsiniz. Eğer cildinizde pullanma varsa ya da cildinizin pütür pütür olduğunu hissediyorsanız, cildinizde ölü deri var demektir.

■ Bazı kadınlar, ciltlerinde, güneş dolayısı ile oluşan koyu renk lekelerden şikayet ederler. Kil maskesinin düzenli kullanımını gerçekleştirdiğinizde, bu tür lekelerden zamanla kurtulduğunuzu görebilirsiniz.

Sizlere yazımızın başlarında, kil maskesinin farklı renklere sahip olduğundan da söz etmiştik. Her rengin de kendine özgü faydası bulunduğunu; çünkü farklı mineral içeriğine sahip olduğunu belirtelim. Dilerseniz kil maskesinin faydalarına bir de renklere göre bakalım.

Beyaz Kil Maskesinin Faydaları

■ Cildi toksinlerinden arındırır.
■ Cildin daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar.
■ Cildin sebum oranını düşürür. Dolayısı ile gözeneklerin açılmasını olanaklı hale getirir.

Beyaz kil maskesi kullanmanızın hemen sonrasında, cildinize, cilt tipinize uygun bir nemlendirici uygulamanız çok önemlidir.

Pembe Kil Maskesinin Faydaları

■ Hassas ciltler için uygun olan pembe kil maskesinin faydaları arasında ilk olarak, cildi tahriş etmeden temizleme etkisinden söz etmek gerekir.
■ Hassas olması dolayısı ile tahriş olmuş ve yıpranmış olan cildin bu problemini ortadan kaldırır.
■ Cilde uyguladığı temizleme işleminin yanısıra cildi nemlendirme etkisi gösterir.
■ Kan dolaşımını hızlandırma etkisi gösterdiği için cildin daha aydınlık görünmesine katkıda bulunur.

Yeşil Kil Maskesinin Faydaları

Yeşil kil maskesi daha çok yağlı cilt tipi için kullanılmaktadır.

Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Yeterli miktarlarda kil ve suyu karıştırıp, muhallebi kıvamını alana kadar pişirin. Sonrasında, elde etmiş olduğunuz kil maskesini cildinize, uyumadan bir saat önce uygulayın. Ortalama yirmi dakika bekletmenin ardından cildinizi ılık su ile durulayabilirsiniz.

Hassas cilt tipine sahipseniz haftada bir, yağlı ya da karma cilt tipine sahipseniz de haftada iki kere kil maskesi kullanımını gerçekleştirebilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.