0

Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

kil maskesi nasıl yapılırCilt bakımını hemen hemen herkes, kendine göre az ya da çok yapmaya çalışıyor. Ancak cilt bakımının da günlük; ve haftalık olarak düzenli uygulanması gereken ritüelleri olduğunu unutmamak gerekiyor. Haftalık olarak uygulanması gereken cilt bakımı ritüellerinden bir tanesi kil maskesi… Yazımız içerisinde sizlere, kil maskesi nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alan farklı kil maskesi tarifi alternatiflerinden söz etmeye çalışacağız… Ama gelin öncesinde kil maskesi ne işe yarar, bunu öğrenelim; ve ardından da hangi kili kullanmanız gerektiğini gözden geçirelim.Radyo Dinle

Kil Maskesi Ne İşe Yarar?

Cilt bakımında kil maskesinin temel etkisi, cildi derinlemesine temizlemesidir. Bunu, gözeneklerden cildin en derin tabakalarına kadar ulaşarak gerçekleştirir. Derinlemesine temizlenen cilt, bu sayede sıkılaşır, parlar, daha sağlıklı bir görünüme kavuşur. Bu anlamda, günlük cilt bakımının yüzeysel, ama kil maskesinin derinlemesine etkisi olduğunu belirtebiliriz.

Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Kil maskesi tarifi için önerilerimizi sizlere aktarmadan önce şunu belirtelim: kil maskesi yapmak için kullanacağınız kap kesinlikle cam olsun. Uygulamayı gerçekleştirmeden önce cildinizi temizleme jeli, ya da sabun ile temizleyin, sonrasında da hiç sabun, ya da jel kalmayacak şekilde durulayın. Ardından kil maskesi tarifini uygulayın, ama cildiniz yağlı ise yeşil kil, değil ise beyaz kil kullanmanız gerektiğini de unutmayın… Gelin şimdi kil maskesi nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını gözden geçirelim…

• Dört yemek kaşığı ılık suyun içerisinde iki yemek kaşığı kili güzelce eritin. İstediğiniz kıvamı alması, cildinizden akmayacak kadar katı olması anlamına gelir. Sonrasında içerisine bir çay kaşığı bal ilave edip karıştırın. Ve cildinize uygulayarak kurumasını bekleyin. Ardından cildinizi ılık su ile durulayabilirsiniz.

• Yine biraz önceki gibi dört yemek kaşığı ılık suyun içerisinde iki yemek kaşığı kili eritin. Ardından içerisine bir kaç damla limon suyu ekleyin, ve yine karıştırıp, biraz önce de belirttiğimiz gibi cildinizden akmayacak kıvama gelmesini sağlayın. Ama kullanacağınız limon suyunun taze sıkılmış olmasına özen gösterin. Ardından kil maskesini cildinize uygulayıp kurumasını bekleyin, ve sonrasında cildinizi ılık su ile durulayın.

• Cildinizde sivilce probleminiz varsa, kil maskesinin içerisine limon suyu, ya da bal yerine üç damla nane yağı ilave edin. Elde edeceğiniz kil maskesi kıvam aldığında, diğer kil maskesi tariflerinde yaptığınız gibi cildinize uygulayabilirsiniz.

Kil maskesi cildinizde iken konuşmamaya, gülmemeye ise özellikle dikkat etmeli, mimiklerden kaçınmalısınız…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.