0

Doğal Nemlendirici Nasıl Yapılır?

Cildimiz özellikle soğuk kış günlerinde nemini kaybeder, kurur ve matlaşır. Bu noktada makyajla sorunlarımızdan kurtulmaya çalışır; ya da nemlendiricilere bir dünya para öderiz. Her biri kimyasal olan nemlendiricileri kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Biz size, doğal nemlendirici krem yapımından söz edeceğiz. Doğal nemlendirici nasıl yapılır sorusunun yantı olarak farklı doğal nemlendirici tariflerinden bahsedeceğiz. Evinizde o anda hangisi varsa ve cildinizin hangisine alerjisi olmadığından emin iseniz onu kullanabileceksiniz. Her biri ile cildinizi besleyebileceksiniz de.Radyo Dinle

Doğal Nemlendirici Nasıl Yapılır?

■ Doğal nemlendirici krem yapımında, ilk önerimiz hiç bir zahmeti bulunmayan zeytinyağı. Yapmanız gereken tek şey, gece yatmadan önce cildinize uygulayıp ortalama iki dakika masaj yapmak. Sonrasında da sabaha kadar bekletin. Böylece cildinizdeki tüm çatlaklardan kurtulabileceksiniz. Her cilt tipi için uygun olan zeytinyağı, özellikle kuru cilt tipine sahip olanların işine çok yarayacaktır. Pek çok kişinin aklında, zeytinyağının cildi kararttığı yönünde bir yanlış inanış bulunmaktadır. Böyle bir durum söz konusu değildir.

■ Doğal nemlendirici tariflerinden bir diğeri de baldır. Gözenekleri temizleyerek cildin mat görünümünü ortadan kaldıran bal, aynı zamanda cildi derinlemesine nemlendirme özelliğine sahiptir. Yapmanız gereken tek şey, balı cildinize uygulamak ve ortalama yirmi dakika beklemekten ibarettir. Sonrasında cildinizi ılık su ile durulayabilirsiniz.

■ Soğuk süt, en etkili doğal nemlendirici tariflerinden bir tanesidir. Yapmanız gereken tek şey bol miktarda sütü nemlendirmek istediğiniz bölgeye uygulamak; ardından ortalama 15 dakika bekleyip sonrasında cildinizi durulamaktan ibarettir. Kırışıklıkların azalmasında yardımcı olan soğuk süt bunun yanında cildinizi nemlendirir ve donuk görünümünden kurtulmasını da olanaklı hale getirir. Uygulamayı haftada bir kere tekrarlamanız yeterli olurken, cilt sütü çok kısa sürede emme özelliğine sahiptir.

■ Güneşin zararlı ışınlarının cilde vermiş olduğu zararların giderilmesine yardımcı olan; bununla birlikte cildin elastikiyetini arttıran, aynı zamanda da nemlendiren doğal nemlendirici krem yapımı önerilerinden bir diğeri de kakao yağıdır. İçeriğinde doymuş yağlar bulundurur ve bu sayede antiinflamatuar etki gösterir. Kakao yağını kullanmak için, katı halde iken kesip cildinize hafifçe sürterek masaj yapın. Ama gözlerinize girmemesine dikkat edin. Sonrasında yirmi dakika bekleyip ardından da cildinizi ılık su ile durulayabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.