0

Deniz Suyunun Cilde Faydaları

deniz suyunun cilde faydalarıİçeriğinde çok sayıda mineral bulunduran deniz suyu ile insanlar, genellikle hayatlarının daha ilk yazında tanışır; anne – babalarının kucağında, korksalar, ağlasalar da denize sokularak tanışırlar. Bunun nedeni, ciltlerindeki isilik problemini deniz suyunun geçirebilecek olmasından kaynaklanmaktadır. Sadece bizim içerisinde yaşadığımız dönemde değil, emin olun deniz suyu ile ilgili çalışmalar, çok eski dönemlerde başlamıştır. Bu yazımızda sizlere, saç sağlığına da katkıda bulunan, yağ, ve kepeklenme problemlerini ortadan kaldıran deniz suyunun cilde faydaları; ve deniz suyunun cilde zararlarından söz edeceğiz.Radyo Dinle

Deniz Suyunun Cilde Faydaları

Ciltte bulunan yaralara, sedef, egzema gibi hastalıkların tedavisine katkısı bulunan deniz suyunun cilde faydaları arasında, alerjik reaksiyonların azaltılmasından da söz etmek gerekmektedir. Cildi yenileme özelliği bulunan deniz suyunun cilde faydaları arasında ayrıca, siyah nokta, akne, ve sivilceleri kurutma özelliklerinden de söz etmek gerekmektedir. Yaşlanma etkilerini geciktiren deniz suyu, bunu içeriğinde bulundurduğu Potasyum ile gerçekleştirmektedir; ve bu sayede cildin esnekliğini arttırarak, gençleşmeyi olanaklı hale getirdiğini de bilmek gerekir.

Hepimiz yaz aylarında denize girmeyi, sonrasında da güneşlenerek biraz bronzlaşmayı severiz. Ancak güneş cildimizin zarar görmesine neden olabilir, ve akne oluşumunu da tetikleme durumu söz konusudur. Bunu ortadan kaldırabilmek adına olabildiğince denizde kalmalı, ama sonrasında içerisinde klor bulunmayan su ile duş almalı, vücudunuzdaki tuzlu sudan kurtulmalısınız. Aksi halde deniz suyu cildinize faydadan çok zarar verecektir.

Deniz Suyunun Cilde Zararları

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, cildinizi deniz suyundan arındırmadan güneşlenmeniz halinde esnekliğini yitirecek olan cildinizde hem kuruma, hem de akne oluşumu ortaya çıkacak, cilt lekeleri gündeme gelebileceği gibi, sedef hastalığı gibi kronik sorunlar da ortaya çıkabilecektir. Tüm bu etkiler dolayısı ile yaşlanma sürecini hızlandırabileceğinizi, bu nedenle, denizden çıktıktan sonra mutlaka vücudunuzu durulamanız gerektiğini unutmamalısınız. Elinizden geldiğince bol su içerek, cildinizin nem seviyesine katkıda da bulunmalısınız.

Deniz suyunun cilde zararları yanında, saça da olumsuz etkileri bulunmaktadır. Örneğin, Saçlarınız zaten yaz aylarında, güneşin yoğun etkisi dolayısı ile hassaslaşır; bir de bunun yanında, deniz suyunun tuzunu saçlarınızda bırakırsanız, söz konusu hassaslık daha da artış gösterecektir. Bu durumu önlemek adına, ya denizden çıktıktan sonra saçlarınızı hemen yıkamalı, ya da saçlarınıza bone takarak denize girmelisiniz. Ancak bu şekilde, deniz suyunun saçlarınıza olan faydalarından da yararlanamayacağınızı belirtmeliyiz.

Tüm bunlara ek olarak deniz suyu, ruhunuzu da dinlendiren, rahatlatıcı etkiye sahiptir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.