0

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt lekeleri, bazen güneşin zararlı etkilerinden; ya da uzun süre güneşe maruz kalmaktan dolayı ortaya çıkar. Bazen de hormonal değişimler, genetik, kullanılan yanlış ürünler cilt lekelerine neden olabilir. Söz konusu cilt lekelerinin farklı çeşitleri bulunduğu için ciddiyet dereceleri farklılık gösterebilir. Bazıları ciltte ton değişimini dahi ortaya çıkartabilir. Ancak cilt lekeleri nasıl geçer ve cilt lekeleri nasıl gider sorularının, evde uygulanabilecek kolay yanıtları bulunmaktadır. Sizlere bu anlamda neler yapabileceğinizden söz edelim:Radyo Dinle

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?
Cilt Lekeleri Nasıl Gider?

■ Ballı Limon Suyu Maskesi:
*1 çorba kaşığı bal
*1 limon suyu
*1 çorba kaşığı su
*1 çorba kaşığı şeker
Gece yatmadan önce uygulamanız gereken bu maske için ilk olarak şeker, su ve yarım limonun suyunu karıştırıp cildinize uygulayın. Ardından beş dakika bekleyin. Sonrasında yüzünüzü yıkayın. Bu işlemin ardından limon suyunun diğer yarısını bal ile karıştırın ve bu karışımı da cildinize uygulayarak, bu sefer yirmi dakika bekleyin. Sonrasında cildinizi yeniden durulayabilirsiniz.

■ Zerdeçallı Limon Suyu Maskesi:
*1 çorba kaşığı limon suyu
*1 çorba kaşığı zerdeçal
Zerdeçal ve limon suyunu birbirine karıştırarak macun kıvamını almasını sağlayın. Ardından, hazırlamış olduğunuz bu macunu cildinize dairesel hareketlerle uygulayıp yarım saat beklemesini sağlayın. Belirtilen süre sona erdiğinde cildinizi soğuk su ile durulayabilirsiniz.

■ Aloe Vera Maskesi:
*1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
*1 tane E vitamini kapsülü
*1 çorba kaşığı aloe vera jeli
Cilt lekelerinden kurtulmak için vereceğimiz tarifi uygulamadan önce cildinizi, cilt tipinize uygun bir jel ile temizleyin. Ardından Hindistan cevizi yağı, E vitamini kapsülü ve aloe vera jelini birbiri ile karıştırın. Cildinize uygulayıp yarım saat beklemesini sağlayın. Sonrasında soğuk su ile yüzünüzü durulayabilirsiniz.

■ Domates Suyu Maskesi:
*1 yemek kaşığı domates suyu
*2 yemek kaşığı tereyağı
Cilt lekelerinden kurtulmak için ilk olarak tereyağını oda sıcaklığında yumuşatmalı; ardından da domates suyu ile karıştırmalısınız. Sonrasında cildinize masaj yaparak uygulayıp yirmi dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Sonrasında cildinizi soğuk su ile durulayabilirsiniz.

Cilt lekelerinden kurtulmak için vermiş olduğumuz bu maskelerden birini, haftada bir ya da iki kere uygulayabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.