0

Cilt Çatlaklarını Önlemek İçin Öneriler

Cilt çatlakları, özellikle kadınların korkulu rüyasıdır ve hamilelik sonrasında karın bölgesi için tedirgin edici bir durum söz konusudur. Ama aslında bilinenin aksine, cilt çatlakları sadece hamilelik dönemi için söz konusu değildir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, cilt çatlakları nasıl önlenir sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Cilt çatlaklarını önlemek için yapacağınız şeylerle, kendinizi çok daha iyi hissedebilir, güzelliğinizden ödün vermeyip mutlu olabilirsiniz.Radyo Dinle

Cilt Çatlakları Nasıl Önlenir?

■ Her şeyin öncesinde, cilt çatlaklarını önlemek için, ani kilo alıp vermeyi önlemeniz gerekmektedir. Genellikle kadınlar, şok diyetlerle zayıflayıp, kısa süre içerisinde istedikleri forma kavuşup, düğüne, kutlamalara katılır, sonrasında da olayı kendi haline bırakıp, verdikleri kilonun fazlasını alırlar. Bu durum cilt çatlaklarının oluşmasının temel sebeplerindendir. Hamilelik döneminde de aynı durum geçerlidir. İlk baştan önleminizi almalı; ani kilo artışını önlemeli ve cilt çatlaklarını önlemeye yönelik ürün kullanımları gerçekleştirmelisiniz. Aksi halde cildiniz istemsizce gerilip, cilt çatlakları kaçınılmaz olacaktır. Şok diyetlerden ise kesinlikle uzak durmalısınız.

■ Kuru cilt de cilt çatlaklarına neden olmaktadır. Bu nedenle, cildinizi içeriden ve dışarıdan olmak kaydı ile neme doyurmalısınız. Cilt tipinize uygun nemlendirici ürünler ve gün içerisinde içeceğiniz en az iki litre su, sizin cildinizi neme doyuracak ve cildiniz çatlaklara karşı savunmasız kalmayacaktır.

■ Kaslı bir vücuda sahip olabilmek adına yoğun spor programları ve alacağınız protein desteği, vücut kütlenizin bir anda artmasına neden olur ve bu durum da buna hazırlıklı olmayan cildinizin çatlamasına neden olur. Bu nedenle, ihtiyacınız olandan fazla kaloriyi gün içerisinde almamaya, kaldırabileceğinizden fazla spor yapmamaya özen göstermelisiniz.

■ Beslenmenize de, cilt çatlaklarını önlemek için dikkat etmelisiniz. Bu anlamda, Çinko, A, C ve E vitaminlerini önlemek önemlidir. Yeşil sebze ve meyve tüketimini bolca gerçekleştirerek, cildinize, A, C, E vitamini içeriği bulunan ürünleri uygularsanız, daha sağlıklı cilt görünümüne sahip olabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.