0

Cilt Çatlaklarına İyi Gelen Yağlar

Hızlı kilo alıp vermek, hamilelik, havaların soğuk ve nemin az olması… gibi pek çok nedenden dolayı ortaya çıkan cilt çatlakları, önlenebilir; ama eğer önlenmesi durumu söz konusu olmazsa da, en aza indirgeyebilmek mümkündür. Bu nedenle sizlere, cilt çatlaklarına iyi gelen yağlardan ve cilt çatlaklarına bitkisel çözüm önerilerinden söz etmeye çalışacağız.Radyo Dinle

Cilt Çatlaklarına İyi Gelen Yağlar

■ Kalendula Yağı: Antienflamatuar özelliği dolayısı ile cildi besleyen kalendula yağı, bununla birlikte hücre yenileme özelliğine sahiptir. Dolayısı ile zarar görmüş ya da hassas ciltlerde kullanımı rahatlıkla söz konusu olabilmektedir. Cildin rahatlamasını olanaklı hale getirirken, kızarıklık ve tahrişleri de giderdiğini belirtmeden geçmemeliyiz. Cilt çatlaklarına bitkisel çözüm olarak kullanılan kalendula yağı bunu, cildi nemlendirip yumuşatarak gerçekleştirmektedir.

■ Lavanta Yağı: Lavanta yağının elde edildiği bitki lavanta bitkisidir ve bu bitkinin doğal antiseptik özelliği bulunmaktadır. Cilt kızarıklıklarını yatıştırarak cildi rahatlatan, kızarıklıkları gideren lavanta yağı cildi besleme özelliği de göstermektedir. Nemlendirici etkisi ile cildi esnekleştiren lavanta yağının cilt çatlaklarına karşı pek çok olumlu etkisi de bulunmaktadır. Yaşlanmaya bağlı cilt problemlerini de bu yağ sayesinde giderebilirsiniz.

■ Biberiye Yağı: Kan dolaşımını arttıran, ciltteki çizikleri ve çatlakları gideren biberiye yağı, cilt çatlaklarına iyi gelen yağlar arasında kendisine önemli bir yer edinmiş bulunmaktadır; çünkü gerekli tüm içerik bu yağda mevcuttur.

■ Papatya Yağı. Cildi besleyen, nemlendiren ve yumuşatan papatya yağının bu etkilerinden yararlanmak için, cilde masaj yolu ile uygulamak gerekmektedir. Sadece içeriği değil, kokusu dolayısı ile de papatya yağı etkili olmaktadır. Cildin elastikiyet kazanmasını, onu nemlendirerek sağlamakta ve bundan dolayı da cilt çatlaklarına etkili olmaktadır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.