0

Cilt Çatlakları Nasıl Önlenir?

Her kadın pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister; ancak her kadının dönem dönem ortaya çıkan ortak sorunu cilt çatlaklarıdır. Zaman zaman gelişme problemleri, bazen vücudun elastikiyetini kaybetmesi, kimi zaman genetik yatkınlık; ama genellikle gebelik ve sık kilo alıp verme cilt çatlaklarının temel sebepleri arasında yer almaktadır. Peki cilt çatlakları nasıl önlenir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, cilt çatlaklarını önlemek için dikkat edebileceğiniz şeylerden söz edeceğiz.Radyo Dinle

Cilt Çatlakları Nasıl Önlenir?

■ Cildin elastikiyetini kaybetmesinin cilt çatlaklarının nedenleri arasında yer aldığından söz etmiştik. Bununla birlikte kuru cilt de cilt çatlaklarına ortam hazırlar. Ve tabi ki kış aylarında nemini kaybeden cildimiz ister istemez kurur. İşin en kötü yanı da, söz konusu kış aylarında fazla su içmeye gereksinim duymamamızdır. İşte bu nedenle cildimiz kurur. Oysa ki günde en az iki litre su içmek, sadece cilt çatlaklarını önlemek için alınabilecek bir önlem değildir; aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır. Elastikiyetini arttıran cildin daha genç görünmesini de olanaklı hale getirir.

■ Hızlı bir şekilde kilo alıp vermenin cilt çatlaklarına neden olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle hızlı zayıflamaya neden olan şok diyetlerden kaçının. Sağlıklı beslenerek cilt çatlaklarından korunun. Bunun için lifli gıdalar tüketip, metabolizmanızı hızlandırın. İçeriğinde C ve E vitamini bulunduran besinler tüketerek cildinizdeki; hatta vücudunuzdaki toksinlerin atılmasını sağlayın. Süt ve süt ürünleri, sebze ve meyveler, söz konusu cilt çatlaklarını önlemek için uygun beslenmeliklerdir.

■ Cildinizin elastikiyetini yitirmemesi; elastikiyetini yitirmiş olan cildin ise yeniden kaybettiği esnekliği kazanabilmesi için sadece beslenme yeterli olmayacaktır. Dışarıdan da desteklemeniz gereken cildinize doğal yağlar ve kremler uygulayın.

■ Cildin elastikiyetini arttırmak, vücudun toksinlerden arınmasını sağlamak, tüm bunların yanında da kendinizi daha iyi hissetmek için düzenli olarak egzersiz yapın.

■ Banyo sırasında, at kılı fırça ya da kese ile cildinizi; özellikle de cilt çatlaklarına meyilli olan bölgeleri keseleyin. Kese kan dolaşımını arttırarak, cildinizin nefes almasını sağlayacaktır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.