0

Cildimin Parlak Olması İçin Ne Yapmalıyım?

Aslında hepimizin hayali bakımlı; dolayısı ile de güzel olmak. Bu anlamda, cildimin parlak olması için ne yapmalıyım sorusunun yanıtlarını hepimiz merak ediyoruz. Aslında cildi parlatmanın yolları ve cildi parlatmak için doğal yöntemleri uygulamak sanıldığı kadar zor da değil. Peki o halde neler yapabiliriz? Cildimizin parlak, bakımlı, aynı zamanda da doğal olması için uygulayabileceğimiz basit yöntemleri, hemen sizlerle paylaşmaya başlayalım.Radyo Dinle

Cildimin Parlak Olması İçin Ne Yapmalıyım?

■ Sağlık açısından herhangi bir problem yoksa, ilk olarak cildi içeriden nemlendirmek gerekmektedir. Bu anlamda günde en az iki litre su içmelisiniz. Kahve – çay gibi içecekler ise idrar söktürücü etkileri dolayısı ile, vücudunuzdaki suyun dışarı atılmasına neden olurlar. Bu sebeple hepsinden çok su içmeli, vücudunuzda kalmasına, cildinizi nemlendirerek parlatmasına özen göstermelisiniz.

■ Cildinizin pullanması, kuruması ve yaşlanmasını önlemek adına, günde en az iki kere nemlendirici uygulamalısınız. Göz altına uygulanması gereken nemlendiriciler genellikle, cilt için kullanılanlardan farklıdır. Ancak bazı markalar, her ikisi için aynı kullanılabilen nemlendiriciler de üretmektedirler. Doğal nemlendirici kullanmak ise hepsinden daha yararlıdır. Zeytinyağı bu anlamda önemlidir.

■ Cildinizin yaşlanmasını ve leke oluşumunu önlemek için güneş koruyucuları sadece yaz değil, kış aylarında da kullanmalısınız. Güneş koruyucuların içerisinde sadece kimyasal değil, fiziksel filtrelerin de bulunmasına dikkat etmeniz ise oldukça önemlidir. Dışarıda olduğunuz zamanlarda güneş koruyucuların dört saatlik aralıklarla kullanılması gerektiğini unutmamalısınız.

Parlak Cilt İçin Neler Yapmalı?

■ Cildi parlatan doğal yöntemler arasında, yağlı ciltlerin sık sık temizlenmesi de yer almaktadır. Her seferinde sabun kullanmayıp, sadece su ile de yıkamanız gereken cildinizde, sabun kullanacağınızda, doğal içerikli, antiseptik etkili sabunları tercih etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Çok fazla sabunladığınızda yağ dengesi bozulacak olan cildinizin, daha fazla yağ üreteceğini kesinlikle aklınızdan çıkartmayın.

■ Cildi parlatmanın yollarından bir diğeri de, vitamin ve mineral bakımından zengin sebze ve meyve ağırlıklı beslenmektir. Eğer bunları yeterince alamadığınızı düşünürseniz, Çinko, Biotin, C ve E vitamini alımını dışardan, ek olarak alabilirsiniz. Ama bu vitaminlerin de fazlasının zararlı olabileceğini hatırlayıp, doktor kontrolünde kullanılmaları gerektiğini unutmamalısınız.

■ Sigara, çay ve kahve cildin en büyük düşmanları olmaları dolayısı ile, uzak durulması gereken şeyler olarak akılda kalmalıdır.

■ Açık alanlarda spor ve egzersiz yapmayı, cilt sağlığınız için kesinlikle ihmal etmemelisiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.