0

Cildi Soğuktan Korumanın Yolları

cildi soğuktan korumanın yollarıBüyük özenle, ve büyük paralar harcayarak satın aldığımız kozmetik ürünlerle baktığımız cildimiz, özellikle de yüz, ve ellerimiz, mevsimin kışa dönmesi; ve havanın soğuması nedenlerinden dolayı kuruyor, çatlıyor, hassaslaşıyor… Ve hal böyle olunca bizim de hem güzelliğimiz bozuluyor, hem de harcadığımız emek, ve paralarımız çöpe gidiyor. Peki cildi soğuktan korumak mümkün değil mi? İşte yazımız içerisinde sizlere, cildi soğuktan koruma yöntemlerini, ve cildi soğuktan korumanın yollarını anlatmaya çalıştık…Radyo Dinle

Cildi Soğuktan Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

• Cildi soğuktan koruma yöntemlerinden ilki, onu her ne kadar sular soğuk olsa da temizlemek… Hem de, olabildiğince soğuk su, ve yağlı, ya da kremli jel, ya da sabunlarla… Unutmayın, cildinizi sıcak su ile yıkarsanız da kurumasına engel olursunuz. Soğuk su kullanmak ise, kan dolaşımını hızlandıracağı için daha sağlıklı cilt görünümünü ortaya çıkartacaktır. Bununla birlikte, temizliğine önem vermediğiniz cildinizde gözeneklerin tıkanacağını, ve bunun da siyah nokta, sivilce… gibi pek çok probleme neden olacağını bilmelisiniz.

• Cildi soğuktan korumanın yollarından bir diğeri de, ciltte eksik olan, bu nedenle de kurumanın söz konusu olduğu nemi cildinize vermektir. Bu anlamda, her banyodan sonra; ve hatta günde sabah, ve akşam olmak kaydı ile iki sefer, özellikle yüzünüz; ve elleriniz olmak kaydı ile cildinizi, cilt tipine uygun bir nemlendirici ile nemlendirmelisiniz.

• Cildi soğuktan korumak için, cilt tipinize uygun bir peeling ile, haftada 1; ya da 2 sefer cildinizdeki ölü deriyi almalısınız. Böylece, sağlıklı görünen bir cilde sahip olacağınızı unutmayın.

• Kış aylarında da cildinizi güneşe karşı korumalı, güneş koruma faktörü içeren krem; ya da spreyler kullanmalısınız. Güneşin ne zaman çıkacağı belli olmaz, yüksek yerlerdeki, kar, ya da yağmur sonrasındaki çıkan güneşin çok daha etkili şekilde cildinize zarar vereceğini unutmamalısınız.

• Cildinize Anti-Aging etkili ürünler kullanmalı, düzenli olarak antioksidan, vitamin, ve mineral anlamında günlük gereksinimlerinizi karşılayan tabletler, ya da benzeri şeyleri, doktor kontrolünde kullanmalısınız.

• Kış aylarında el bakımına da önem vermelisiniz. Gliserin, lanolin gibi maddeler içeren el kremlerinden, ve nemlendiricilerden yardım almalı, olabildiğince eldiven kullanmalı, el sabununun içeriğinin kremli, ya da yağlı olmasına özen göstermelisiniz.

• Ayak bakımı ise kış aylarında ayrı bir önem taşır. Ellerimiz, ve yüzümüzün haricinde ayaklarımızda sürekli çorap, bot, çizme… gibi şeyler kullanılmaktadır, ve bu nedenle havasız kalan ayaklarımıza nemlendirici kremler kullanmak gerekir. Ama, hem havasızlıktan dolayı terleyen, hem de nemlendirici krem ile nemlenen ayaklarda bu gibi durumlarda da mantar oluşur. Mantar oluşumunu önleyen krem, sprey… gibi ürünlerin de bu nedenle ayak bakımında kullanılması gerekmektedir.

• Soğuklarda özellikle korunması gereken bir diğer önemli varlığımız da saçlarımız… Yumuşak şampuan, ve saç kremlerini saç bakımında kullanmalıyız, ama dikkat etmemiz gereken bir diğer konu da, saçların biotin, demir, keratin; ve çinko gibi minerallerle beslendiğidir. Bu anlamda, yine doktor kontrolünde, gerekli desteklerin düzenli olarak alınmasının gerekliliği unutulmamalıdır.

• Tırnak bakımı el bakımından kış aylarında daha farklı şekilde uygulanmalıdır. Çünkü eliniz için kullandığınız nemlendiricilerin tırnaklarınızı korumaları üzerinde etkileri söz konusu değildir. Tırnak koruyucu krem, ve ojeleri yaz aylarında bu nedenle tercih etmelisiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.