0

Çene Kıllanması Neden Olur?

Biz kadınlar genel olarak kaşlarımızı, bıyıklarımızı aldırır; ama söz konusu çene kıllanması olduğu zaman, kendimizi ciddi anlamda kötü hissederiz. Bir kaç tane olduğu zaman cımbızla alınır ve çok büyütülecek sorun yoktur; hatta zamanla biter. Ama eğer çene kıllanması bir kaç taneden fazla ise işte o zaman durum hem normal olarak kabul edilebilir, hem de ciddi hastalıkları düşündürebileceği için sıkıntılıdır. Peki çene kıllanması neden olur? Çenede neden kıl çıkar? Bu soruların yanıtlarını sizlere ilerleyen bölümlerde vereceğiz.Radyo Dinle

Çene Kıllanması Neden Olur?
Çenede Neden Kıl Çıkar?

■ Çene kıllanması sizde ciddi bir problem ise ilk olarak yakın akrabalarınıza bakın: Annenize, anneanne, babaanne, teyze, hala gibi yakınlarınıza… Eğer onlarda bu sorun varsa sizde de olması normaldir. Genetik, çene kıllanmasının nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır.

■ Çene kıllanmasının bir diğer nedeni de hormon dengesizliğidir. Vücudunuzda gelişen diğer anormal durumların da nedenleri arasında yer alan hormon dengesizliği çene kıllanmasına neden olabilir. Özellikle erkeklerde fazla bulunan Testosteron hormonunun vücudunuzda fazla olması, sizde çene kıllanmasının görülmesine neden olabilir.

■ Yaşın ilerlemesi ile birlikte görülen çene kıllanmasının temelinde ise yine bir hormon olan Östojen azlığı yer almaktadır. Yaşın ilerlemesi ile bu hormon azalır; menopoz döneminde ise iyice azalır. Sonrasında ortaya çene kıllanması çıkabilir.

■ Kadınlar için önemli bir sağlık problemi olan Polikistik Over Sendromu çene kıllanmasına neden olabilir. Kilo kaybı, hormon dengesizliği, adet düzensizliği, kısırlık, yumurtalık kistleri gibi problemlere de neden olan Polikistik Over Sendromunun mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekmektedir.

■ Stres hormonu olarak bilinen Kortizolün fazla salgılanması beraberinde Cushing sendromunu getirebilir ki bu problemin çözümü için de mutlaka doktor yardımı alınmalıdır. Cushing sendromunda Tip 2 diyabet, cilt çatlakları ve kilo alma gibi problemler de çene kıllanmasına eşlik edebilir.

■ Nadir olarak görülen bir sorun olsa da, teşhisi doğuştan konulan Konjenital Adrenal Hiperplazi çene kıllanması neden olur sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır.

■ Çenede neden kıl çıkar sorusunun yanıtlarından bir diğeri de hamileliktir. Çünkü kadın vücudunda pek çok değişikliği beraberinde getirmektedir. Doğum sonrasında da zaten bu sorun ortadan kalkacaktır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.