0

Badem Sütü İle Cilt Bakımı

Badem, kuruyemişler arasında en tercih edilenlerin başında geliyor. Ama yemek için. Örneğin zayıflamak isteyenlerin sağlıklı atıştırmalıkları arasında yer alıyor bu lezzetli yiyecek. Ama çiğ olarak tüketmeniz gerekiyor. Aklınız karışabilir, çiğ bademin lezzetli olmayacağını düşünebilirsiniz. Ama tadına baktığınızda hiç de lezzetsiz olmadığını göreceksiniz. Yağ ile kavrulduğu zaman badem, trans yağ içeren bir zararlı yiyecek haline dönüşüyor. Bu etkiye maruz kalmaya hiç gerek yok. Sizlere ilerleyen bölümlerde, hem bademin cilde faydalarından söz edeceğiz; hem de badem sütü ile cilt bakımını anlatacağız. Örneğin badem sütü ile cilt temizliği yapabilir ve cildinizi hava kirliliği ve kozmetiklerin zararlı etkilerinden koruyabilirsiniz. Detaylarımız bunlarla sınırlı da değil…Radyo Dinle

Bademin Cilde Faydaları

İçeriğinde doymuş yağ bulundurmayan badem Omega-6 yağ asitleri ile güçlenir. Yüksek oranda B ve E vitamini içerir. Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum, Demir ve Çinko da bademin mineral içeriğini oluşturmaktadır. Söz konusu bu içerikler dolayısı ile kalp hastalıkları riskini düşüren bademin cilde faydaları badem sütünde gizlidir.

Badem sütünün hem Laktoz içeriği yoktur, hem de kalori değeri inek sütünden daha düşüktür. Bu nedenle inek sütünü tüketemeyenler rahatlıkla badem sütü içebilirler. İçeriğinde E vitamini bulunan badem sütü cilt nemlendirici etki göstermektedir. Bununla birlikte, güneşin zararlı ışınlarına karşı da cildi korur.

Badem Sütü İle Cilt Bakımı

Cildiniz temiz olursa nefes alır. Parlar ve hayat belirtilerini sağlıklı şekilde idame ettirebilir. Badem sütü ile cilt temizliğini rahatlıkla gerçekleştirebilir; cildinizin nefes almasını sağlayabilirsiniz. Dışarıdan hazır olarak badem sütü alabileceğiniz gibi, evde kendiniz de rahat bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Badem sütü ile cilt bakımı yapmak için badem sütünü evde kendiniz hazırlayacağınızı düşünerek, öncelikle bunu nasıl yapmanız gerektiğini anlatalım:

İlk olarak, kullanmaya başlamadan 12 saat önce bademleri suya ıslatın ve bademlerin suyu iyice emdiğinden emin olun. Ardından ne kadar badem sütü hazırlamak istiyorsanız, bademleri o kadar su ile birlikte blender içerisine alın. Ve iyice ezerek karıştırın.

Hazırlamış olduğunuz badem sütünü ince bir tülbent ile süzün. Ardından üç gün boyunca kullanabilirsiniz. Ama, yaşı 2’den küçük olan çocuklar, tiroit problemi bulunanlar ve ishal sıkıntısı yaşayanların badem sütü tüketirken dikkat etmesi gerektiğini unutmayın.

Badem sütü ile cilt bakımı yapmak için şu tarifi de uygulayabilirsiniz.

Bir avuç bademi toz haline getirin ve sonrasında üzerine bir kaşık da toz şeker ilave edin. Üzerine gül suyu ilave edip karıştırarak kapağını kapatıp iki gün dinlendirin. Sonrasında şişeyi çalkalayarak cildinizi bu karışım ile silebilirsiniz. Haftada iki sefer uygulamanız yeterli olacaktır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.