0

Bacak Çatlakları Nasıl Önlenir?

Sadece kadınların değil, aynı zamanda erkeklerin de sorunu olan bacak çatlaklarının, sağlık açısından olumsuz bir etkisi bulunmasa da, görüntü nedeni ile rahatsız edici olabilmektedir. Peki bacak çatlakları geçer mi? Aslında bacak çatlaklarını, ortaya çıkmadan önlemek çok daha mantıklıdır. Ancak bunun yanında, var olan bacak çatlaklarını da en aza indirebilmek mümkündür. O halde hemen, bacak çatlakları nasıl geçer, bacak çatlakları nasıl önlenir sorularımızın yanıtlarını gözden geçirelim:Radyo Dinle

Genellikle ergenlik; ya da hamilelik dönemlerinde, hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak ortaya çıkan bacak çatlakları, bunun haricinde de kas yapıcı beslenme destek ürünleri kullanıldığı; ya da spor yapıldığında, kasların hızlı gelişimi ile ortaya çıkabilir. Bu durumun nedeni, bacaklardaki derinin yeterince esnek olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu esnekliğin olmayışı, kasların şişmesi ile derinin yırtılmasına neden olabilir. Yine ergenlik döneminde, hızlı boy uzaması da, bacaklarda çizgi gibi çatlakların oluşmasına sebebiyet verebilir.

Tüm bunları bir kenara bırakıp da bacak çatlaklarının nedenlerini gözden geçirmeye çalıştığımızda, aslında tüm çatlaklarda olduğu gibi, bacak çatlaklarında da temel nedenin nem eksikliği olduğunu düşünebiliriz. Hem kas, hem de yağlar, esnek olmayan ciltte çatlaklara neden olmaktadır. Bu nedenle nem önemlidir.

Bacak Çatlakları Nasıl Önlenir?
Bacak Çatlakları Nasıl Geçer?

Her şeyin öncesinde, sizlere biraz önce belirtmiş olduğumuz nedenleri ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Nem önemli olmasına karşın, cildin elastikiyetini arttırmak için bol sıvı almalı; en önemlisi de su içmelisiniz. Egzersizi düzenli hale getirmeyi ve doğal yağlarla cildinizi nemlendirmeyi de ihmal etmemelisiniz. Bu sayede bacak çatlaklarının oluşumunu önleyebilir; var olan çatlakları en aza indirgeyebilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.