0

Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı?

tuvalet-egitimi-nasil-olmaliBir bebeği dünyaya getirmek zor; ama sonrasında, onunla gerektiği gibi ilgilenmek de önemli bir sanat… İlk altı ay sadece sizin sütünüzle beslenecek, ve doyacak, sizin şefkatli kollarınızda uyuyacak, konuşmayı, iletişim kurmayı, oyun oynamayı… sizden öğrenecek; tuvalet eğitimini sizden alacak… Tuvalet eğitimi demişken, tuvalet eğitimi nasıl olmalı? Her ne kadar tuvalet eğitimi verilse de, bunu öğrenemeyen, 4 – 5 yaşlarında; ama hala bez kullanan çocuklar da var. Peki tuvalet eğitimi ne kadar sürer? Aslında çok değil, iki yaşına gelmiş çocuğunuza, doğru yöntemlerle, üç gün içerisinde tuvalet eğitimini verebilirsiniz… Kulağa hoş geldi değil mi; ya da göze hoş göründü… O halde, bu doğru yöntemlerin neler olduğunu öğrenmek önemli… Hadi bakalım. tuvalet eğitimi nasıl olmalı…Radyo Dinle

Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı?

• Çocuğa tuvalet eğitimini verirken, bu anlamda sabırlı olmanın önemi çok büyük. Hemen başaramayacak, hemen öğrenemeyecek, sıfırdan geliyor, ne öğrendiyse sizden öğrendi… Başarısız olduğunda onu suçlayıp, agresif tavırlar sergilememelisiniz… Aksi halde o da sizinle inatlaşacak; ve huzursuz tavırlar sergileyecektir.

YeniDoğan Sarılığı

• Çocuğunuza tuvalet eğitimini verirken, yanınızda, tuvalet kağıdı, lazımlık… gibi, gerekli her ne varsa bulundurun. Çocuğunuza, “Sen biraz bekle, ben hemen geliyorum…” diyerek, eğitim sırasında onun aklını karıştırmayın.

• Tuvalet eğitimi verirken, çocuğun altını bezleyip, kafasını karıştırmamalısınız. Ama bu sırada, çocuğun aniden tuvaleti gelebilir, ve siz tuvalete yetişemeyebilir; ya da dışarda olabilirsiniz; ve çocuğunuz doğru zamanlamayı yapamamış olduğu için de altına kaçırabilir… Peki bu durumda ne olacak? Üstü de kirlenir… İşte bu nedenle, adı: Tuvalet Eğitimi Çamaşırı olan çamaşırlardan alın; ve çocuğun pantolonunun kirlenmesini, her ihtimale karşı engellemiş olun.

Kızımın Adını Ne Koysam? A, B

• Çocuğun bu eğitimden mutlu olmasını sağlamak adına, onu önceden buna hazırlayın, ve cesaretlenmesini sağlayın. Nasıl yapacağınıza gelince: “Anneciğim biliyor musun, bu hafta sen lazımlık kullanmaya başlayacaksın. Ve bu beni çok heyecanlandırıyor…” diyerek, hafifçe bir gülümseme, sizin mutlu olduğunuzun işaretini, çocuğunuza yansıtır; ve o da, bunun önemli bir şey olduğunun farkına vararak, büyüdüğünü hissedip cesaretlenir.

• Tuvalet eğitimi sırasında, kendinizin ne yaptığını da çocuğunuza gösterin. Siz tuvalete giderken çocuğunuzu da yanınıza alın, ve bu sırada kıyafetlerinizin ıslanmaması için nasıl bir yöntem izlediğinizi çocuğunuza anlatın. Ondan utanmanıza gerek yok, o sizin çocuğunuz, ve daha iki yaşında olduğu için, korkmayın, büyüyünce unutacak…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

• Tuvalet eğitimi ne kadar sürer sorusunun yanıtına üç gün dedik ya, ama bu üç günde, çocuğun, öncekinden daha sık tuvalete gitmesi; ve pratik yapması önemli. Bunu, çocuğa daha fazla sıvı vererek sağlayabilirsiniz: Meyve suyu, süt… çocuğunuz için hem pratik; hem de sağlıklı içecekler arasında yer almaktadır.

• Tuvalet eğitimini verirken, ya da siz eğitimin bittiğini düşünürken, çocuğunuz altına kaçırabilir. Bu durumu hoş karşılamanız gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim. Bu gibi bir durumda, ne çocuğunuzu azarlayın, ne de ona, yanlış bir şey yaptığı hissini vermeyin. Sadece onunla konuşup, biraz daha dikkatli olursa başaracağını söyleyin.

• Çocuğunuza, yakın çevresinden örnekler vermeyi de ihmal etmeyin. İlk olarak abla – abisini, kendisinden büyük kuzenlerini, hatta kendinizi örnek olarak gösterin; ve artık bez kullanmadığınızı, tuvalete gittiğinizi anlatın. Sonrasında da bebeklerin neden bez kullandığını anlatın… Ama artık kendisinin de, sizler gibi, bez kullanmadan, tuvalet ihtiyacını giderebileceğini ona söyleyin.

Bebek Giysileri Nasıl Yıkanır?

• Tuvalet eğitimini evde vermeyi de unutmayın. Çocuk, kendi alıştığı ortamda, süreci daha kolay atlatacaktır; başarı şansı da buna göre artar.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.