0

Diş Çürümesini Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

diş çürümesini engellemekÇocuklarınız sizin olmazsa olmazlarınız. Ancak, diş çürümesi, ve buna bağlı ağrı yaşadıklarında, elinizden çok da fazla şey gelmeyebiliyor. Ama, diş çürümesini engellemek aslında mümkün… En azından, diş çürümesini önlemek için ne yapmalıyız sorusunun yanıtlarını bildiğinizde, diş çürümesinin seviyesini olabildiğince azaltabilirsiniz. Madem diş çürümesini engellemek mümkün, o halde gelin bu anlamda neler yapabileceğinizi gözden geçirelim…Radyo Dinle

Diş Çürümesini Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

• Çocuklar, diş çürümesine erken yaşta maruz kalmamalıdır. Ancak, biz yetişkinlerden çok daha fazla şeker severler. Şekerin, vücuda genel olarak zararı bulunduğu gibi, diş çürümesine de doğrudan bir etkisi bulunmaktadır. Peki onların şeker yemesini önleyemezsek, diş çürümesini engellemek için ne yapabiliriz? Düzenli olarak diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmelerini sağlayabiliriz örneğin… Diş fırçalama olanağı bulamadıklarında ise, ağızlarını bol su ile çalkalamalarının çözüm olabileceğini unutmamalıyız.

• Dişlerin üzerinde kalan artıklar, diş çürümesine neden olur. Ve bu anlamda, karbonhidrat içerikli yiyecekler çok önemlidirler. Özellikle de hem karbonhidrat olup, hem de yumuşak olan kek, makarna, pilav, ekmek, bisküvi, ekmek… gibi yiyecekler dişlerin üzerinde kalır, ve bu sırada da çürük oluşumuna neden olan bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlarlar. Bu nedenlerden dolayı, bu gibi yiyeceklerin yenilmesinden hemen sonra, ağız içinin çalkalanması; ya da en iyisi dişlerin fırçalanması çok önemlidir…

• Bebeklerinizde diş çürümesi, ve özellikle de biberon çürüklerini önlemek için, geceleri karbonhidrat, ve şekerli besin tüketmelerine izin vermemelisiniz. Biberonlarının içerisine, şeker içeren mamalar, meyve suları ekleyerek tüketmelerini sağlamamalısınız. Sizin bu davranışlarınız biberon çürüklerine neden olur, bu durum ilerleyen zamanda hem onun beslenmesini zorlaştırır, hem kötü görünmesine neden olur; hem de tüm bu unsurlar dolayısı ile psikolojisinin bozulmasına zemin hazırlar.

• İçeriğinde asit bulunan yiyecek, ve içecekler diş çürümesine neden olarak, dişlerin aşınmasına, hassaslaşmasına sebep olur. Bu nedenle, asit içeren içecekler, limon gibi meyve; ve sebzeleri düzenli olarak kullanmamalısınız.

• Sigara, ve alkol tüketiminin de, ağız; ve diş sağlığı içn çok olumsuz sonuçlarının bulunduğunu unutmamanız gerekmektedir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.