0

Çocuklarda Kabızlık Neden Olur?

Çocuklarda kabızlık, zaman zaman görülen, büyük ölçüde de onları zorlayan bir problemdir ve genellikle nedeni, çocuğun yediği – içtiği şeylere bağlanır. Evet, çocuklarda kabızlık nedenleri arasında yanlış beslenme vardır; ancak daha farklı nedenler de bu sorunu ortaya çıkartabilir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, çocuklarda kabızlık neden olur sorusunun yanıtlarını aktaracağız.Radyo Dinle

Çocuklarda Kabızlık Neden Olur?

■ Genellikle fazla süt tüketiminin ishal yaptığı düşünülmektedir. Ancak, özellikle bebeklerde durum bunun tam tersidir. Anne sütünden inek sütüne geçiş yapıldığında, inek sütünün bebeğe fazla verilmesi, katı gıdalara geçişte aceleci davranılması ve bebeğe verilen mamanın değiştirilmesi gibi sebepler, kabızlık problemini ortaya çıkartabilir.

■ Çocuklarda kabızlık nedenlerinden bir diğeri de özellikle fast – food tarzı katı gıdalarla beslenmek olarak bilinmekte. Bundan bir kaç sene öncesine kadar çocuklar meyveli pudingleri yemeyi tercih eder, sebze tüketimi gerçekleştirirken, günümüzde fast – food yiyecekleri sevmeyen çocuk neredeyse yok. Ve bu durum, kuru gıdaların, sulu, posalı yiyeceklere tercih edilmesine neden oluyor. Dolayısı ile de kabızlık sorunu ortaya çıkıyor.

Çocuklara Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

■ Çocuklarda kabızlık, tuvalete gitmenin ertelenmesi sebebiyle de ortaya çıkabiliyor. Bu durum, oyun başından, ya da televizyon izlemekten kalkmak istemeyen, okulda tuvalete gitmek istemeyen; ya da katı dışkılama sırasında duyulan ağrılar dolayısı ile çocuklar tarafından tercih ediliyor. İşin en kötü yanı ise bu durumun zamanla alışkanlık haline gelmesi.

■ Bazı ilaçların kullanımı da çocuklarda kabızlık nedenleri arasında yer alabiliyor. Örnek vermek istediğimizde, bebekler için kullanılan bazı Demir ilaçları ile karşılaşabiliyoruz.

Çocuğum Yemek Yemiyor Ne Yapmalıyım?

■ Bazı sağlık sorunlarından dolayı da ortaya çıkabilen çocuklarda kabızlık için örnek vermek istediğimizde, tiroid hormonlarının az çalışması sonucu ortaya çıkan HipoTiroidi’yi verebiliyoruz.

■ Kalın bağırsakta bulunan sinirlerin iyi gelişmemiş olması da kabızlık sorununu ortaya çıkartabiliyor. Bu durumdan şüphe eden doktor biyopsi yapabilir ve söz konusu sinirlerin gelişmediğinden emin olursa, durum için cerrahi müdahaleye de başvurabilir.

■ Çocuklarda makat darlığı ya da anüs bölgesinin olması gerekenden daha ön tarafta konumlanmış olması da çocuklarda kabızlık nedenleri arasında yer alabiliyor. Bu gibi durumlar, doktorlar tarafından fark edildiğinde hemen tedavi edilmeli. Aksi halde kabızlık sorununun kronikleşmesi durumu da söz konusu olabiliyor.

Boşanma Süreci Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?

■ Çocuğun psikolojik durumunu etkileyebilecek olan yeni kardeş, anne – baba arasındaki problemler, okula başlama… gibi nedenler de sonuç olarak kabızlığı ortaya çıkartabiliyor.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.