0

Çocuklara Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

çocuklara güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenlerBelki güneş gözlüğünün aksesuardan ibaret olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ama aslında güneş gözlüğü, göz sağlığının vazgeçilmez elemanları arasında yer almaktadır. Çocuklarımız ise, bizim canımız, yaşama sebebimiz. Bu nedenle, onların göz sağlığı da, tüm vücut sağlıklarında olduğu gibi bizden sorulmaktadır. Güneş gözlüğü kullanmayan çocuk, ve gençler, ileriki dönemde göz sağlığı konusunda önemli problemler yaşayabilirler. Peki çocuklara güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeli? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, çocuklara güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşmaya çalışacağız…Radyo Dinle

Çocuklara Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

• Çocuklara güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenlerin ilki, alınacak olan güneş gözlüğünün kırılmalara karşı dayanıklı olmasının gerekliliğidir. Bu anlamda cam çeşidi olarak Polikarbonattan yararlanabilirsiniz. Bu detayı atlamamak için, çocuğunuzun ne kadar hareketli olduğunu, ve düşe kalka büyüyeceğini hatırlayın… Kırılan güneş gözlüğünün, gözlerine batmasını istemezsiniz değil mi?

• Alacağınız güneş gözlüğünün UV A ışınlarını da %100’e yakın filtrelemiş olması gerekmektedir. Eğer kırılmalara dayanıklı polikarbonat cam alacaksanız zaten yüksek oranda zararlı ışınlar filtrelenecektir. Ama eğer organik cam alacaksanız, filtre amaçlı özel kaplamalara gerek duyabileceğinizi, bu anlamda dikkatli olmanızı belirtebiliriz. Çünkü ozon tabakasının delinmesi dolayısı ile zararlı güneş ışınları dünyamıza çok yoğun gelmekte, ve güneş gözlüğü de esasen bu ışınlardan korunmayı hedeflemektedir.

• Güneş gözlüğünün sadece camının değil, aynı zamanda çerçevesinin de kırılmayan materyallerden yapılmış olmasına dikkat etmeniz gerekir. Cam için geçerli olan tüm unsurların çerçeve için de geçerli olduğunu unutmamalısınız.

• Çocuklara güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, çerçevenin, kırılmama özelliğinin yanında, yüzü tamamen sarmasının gerekliliğidir. Gözlerin yarısının çerçevenin dışında kalacağı güneş gözlüğünün hiç bir anlamı yok.

• Güneş gözlüğünün düşmemesi de önemli. Bunun için, ya menteşe yaylı olmalı; veya arkasında bir elastik bant bulunmalıdır.

• Kalitesiz, ucuz olan güneş gözlüğünü çocuklarınıza almak, ve kullandırmaktan kesinlikle kaçınmalısınız.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.