0

Çocuğumun Tablet Kullanmasını İstemiyorum

cocugumun-tablet-kullanmasini-istemiyorumHer annenin çocuğu, kendisi için dünyanın en değerli varlığı. Onu dokuz ay karnınızda taşıyor, sonrasında da tamamen savunmasız olduğu bir dünyanın içerisine getiriyorsunuz. Ona, günün en güzel tadlarını tattırmak için de, son zamanlarda her çocuğun elinde bulunan tablet, ya da akıllı telefonları siz de çocuğunuzun eline veriyorsunuz.. Siz ona iyilik yaptığınızı düşünüyorsunuz, çağdaş bir çocuk yetiştiriyorsunuz malum… Ama bunun bir de, çocuğun oyalanması kısmı var ki, siz de bu arada arkadaşlarınızla zaman geçirebiliyor, işlerinizi rahat rahat yapabiliyorsunuz… Fakat, özellikle üç yaşından küçük çocukların akıllı cihaz kullanması, hem çocuğun dil gelişimini olumsuz etkiliyor, hem de çocukta dikkat dağınıklığı; ve öğrenme problemlerine neden oluyor… Bu bilgiyi edindikten sonra eminiz, “Çocuğumun tablet kullanmasını istemiyorum” diyorsunuzdur. Biz de sizlere bu nedenle, çocuğumla hangi oyunları oynayabilirim ve çocuğumla hangi oyunları oynamalıyım sorularının yanıtlarını paylaşmak istedik. Bu oyunlar sayesinde onu tabletten uzaklaştırabilmeniz mümkün…Radyo Dinle

Çocuğumla Hangi Oyunları Oynayabilirim?
Çocuğumla Hangi Oyunları Oynamalıyım?

■ Çocuğunuzla, şarkı bulmaca oyunu oynayın. Onun bildiği bir şarkıyı mırıldanın ve hangi şarkı olduğunu bilmesini isteyin.

Çocuklara Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

■ Çocuğumun tablet kullanmasını istemiyorum diyorsanız, onunla oynayabileceğiniz bir diğer oyun da şu şekilde: Masanın üzerine bir kaç şey koyun. Sonra, bunlara çocuğunuzun iyi bakmasını isteyin. Ardından masanın üzerindekileri bez ile kapatın. Bezin altından, malzemelerden birini çekip alın. Ve bezi açıp, çocuğunuza, masada neyin eksik olduğunu sorun. Bu oyun onun dikkatinin gelişmesini de sağlayacaktır.

■ Hayvan bulmaca oyunu oynayın. Bunun için, aklınızdan bir hayvan belirleyin. Ve sonrasında çocuğunuzun, bu hayvan ile ilgili size sorular sormasını sağlayın. Sorduğu sorulara cevap verin. Sizin verdiğiniz cevaplara göre de çocuğunuz, o hayvanın hangisi olduğunu bulmaya çalışsın.

Boşanma Süreci Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?

■ Çocuğumun tablet kullanmasını istemiyorum derken, ona aynı zamanda renkleri de öğretebilirsiniz. Bu anlamda yapmanız gereken, bulunduğunuz ortamda gözünüze bir renk kestirip, sonra da çocuğunuza, ortamda, o rengin bulunduğu bir şeye dokunmasını istemekten ibaret…

■ Bulunduğunuz ortamda bir geometrik şekil gözünüze kestirerek, o şekilde bir şeye çocuğunuzun dokunmasını da isteyebilirsiniz. Tıpkı renk konusunda olduğu gibi, bu yolla da çocuğunuz şekilleri öğrenmiş olacaktır.

Çocuğum Yemek Yemiyor Ne Yapmalıyım?

■ Bir kağıt alın, ve üzerine bir kaç farklı şey çizin. Çizdiğiniz şeylerin ortak özellikleri bulunmasına dikkat edin. Bunun yanında bir de farklı şey çizin. Sonra, çocuğunuzun, kağıtta bulunan farklı şeyi bulmasını isteyin.

■ Çocuğunuza bilmeceler sorun. Bu bilmeceler onun bulabileceği türden olsun. Ama bulamadığında da, bulması için ona ipucu vermeyi ihmal etmeyin.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı?

■ Elinize küçük bir şey alın; ve bunu çocuğunuza gösterin. Sonra elinizi arkanıza götürüp, onun görmeyeceği şekilde, elinizdeki şeyi elinizin içinde kapatın. Sonra çocuğunuza, onun hangi elinizde olduğunu sorun…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.