0

Bebeğin Nefesi Nasıl Açılır?

Her anne, özellikle bebeği yeni doğduğunda, bebek hareketsiz bir şekilde derin uykudayken, gidip bebeğinin nefesini dinlemiştir. Bebeğin nefes alamaması her anne için bir korku nedenidir. Peki bebeklerin nefes alamaması sorununu ne şekilde giderebiliriz? Bebeğin nefesi nasıl açılır? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere bu soruların yanıtlarından söz etmeye ve içinizi rahatlatmaya, bebeğinizin ise nefesini açmaya çalışacağız.Radyo Dinle

Bebeğin Nefesi Nasıl Açılır?

■ Yapabileceğiniz ilk şey, bebeğinizi buharlı banyoya sokmaktır. Bunun için ilk önce, duşakabinin içerisinde suyu bir müddet açık bırakın ve sıcak akmasını sağlayın. Bu arada kapıları kapatın. Sonrasında bebeğinizle birlikte, buharlı banyonun içerisine girin ve bu buhar odasında en az on dakika bekleyin. Bebeğinizin ve sizin de mukusunuz incelecek, böylece burnunuz akacağı için, bebeğin nefes alamaması sorunu da ortadan kalkmış olacaktır.

Yeni Doğan Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

■ Bebeklerin nefes alamamasının nedeni astım, öksürük ya da soğuk algınlığı ise hem bebeğin iyileşme süresini kısaltacak, hem de bağışıklık sistemini güçlendirecek, antibakteriyel etkili balı ona verebilirsiniz… Tabi bebeğiniz bir yaşından büyükse… Aksi halde bal bebek için tehlikeli olabilir. Yapmanız gereken, bir çay kaşığı limon suyunun içerisine iki çay kaşığı balı karıştırıp, bir kaç saatlik aralıklarla bebeğe vermekten ibarettir. Ya da ılık ballı süt kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

■ Zencefilin, öksürüğü gideren, antiviral, antibakteriyel, iltihap giderici… gibi pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Eğer bebeğin nefes alamamasının nedeni astım ise, zencefil bu sorunu dahi giderebilmektedir. Vereceğimiz öneriyi, bebeğiniz bir yaşından büyük ise uygulamalısınız. Yapmanız gereken, bir fincan bal, bir fincan nar suyu ve bir fincan zencefil suyunu karıştırmak ve elde ettiğiniz karışımdan, sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde üç kere bebeğe bir yemek kaşığı yedirmekten ibarettir.

■ Bebeğinize, organik tavuk ve mevsim sebzeleri ile tavuk suyuna çorba hazırlayıp içirebilirsiniz. İyileşme süresini kısaltacak olan bu çorba, aynı zamanda üst solunum yolu hastalıklarının ilacı niteliğindedir.

Bebek Uyutmanın Kolay Yolları

■ Zerdeçalın da ciğerler ve solunum yollarını temizleme özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle çocuğunuza, bir bardak su içerisinde yarım çay kaşığı toz zerdeçalı kaynatıp, gün içerisinde bir ya da iki kez içirebilirsiniz. Eğer bebeğiniz bir yaşını geçmiş ise iki çay kaşığı bal ile bir çay kaşığı zerdeçalı da karıştırıp yedirebilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.