0

Ayak Mantarı Nasıl Önlenir?

Ayak mantarı, yaz aylarında, özellikle kadınların başına büyük dert açmaktadır. Ayakları kokan bir kadın için, gittiği her ortam felaket olabilir; hele ki pedikürlü, güzel görünmesi için bakım yapılan ayaklarda. İşte bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde, ayak mantarı için ne yapılır ve ayak mantarı nasıl önlenir sorularının yanıtlarından söz edeceğiz. Daha çok ortak kullanım alanlarında, ılık ve nemli ortamlarda bulaşan, bir küf çeşidi olan mantar, önlenmesi ya da kurtulunması zor bir hastalık değil. Ayak mantarı sizin kaderiniz de değil. Deride de uygun pozisyonda hazır bulunan mantar, eğer istediği ortamı bulursa çoğalarak enfeksiyona neden olur.Radyo Dinle

Ayaklarınızı yıkadıktan sonra, duş ya da banyo sonrasında ıslak ya da nemli bırakmanız, nem ve ısı gibi etkenler dolaysı ile ayak mantarı çoğalabilir ve enfeksiyona neden olabilir. Ayak mantarına neden olan diğer bir yer de, ortak kullanım alanı olan havuzlar, duşlar ve soyunma odalarıdır. Pedikür aletlerinin steril olmaması da ayak mantarına neden olur ki bu noktada kendi manikür – pedikür setinizi kullanmanızı özellikle önermemiz gerekmektedir. Kuaförünüz her ne kadar, aletlerinin steril olduğunu belirtse de… Sadece ayak mantarı nasıl önlenir sorusunun yanıtı değil, kendi manikür setinizi kullanmak sizi aynı zamanda bulaşıcı kan hastalıklarından da korur.

İlk belirtilerini kaşıntı ile veren ayak mantarı, tırnak altına da bulaşmış ise bölgede oyulmalar, döküntüler, deri kalınlaşması gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda ayak mantarı için ne yapılır sorusunun yanıtlarını mutlaka bilmeniz gerekir. Aksi halde, tedavi edilmeyen ayak mantarı, her ne kadar geçmiş de olsa, uygun üreme koşullarını bulduğunda tekrarlar ve farklı enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. Tedavi sırasında, süresi kişiye göre değişebilen krem ve spreylerden yararlanılabilir. Ancak ağız yolu ile kullanılabilen mantar ilaçları da vardır. Bu ilaçlar her ne kadar krem ve spreylere göre daha etkili de olsalar, yan etkileri krem ve spreylerden daha fazla olduğu için çok tercih edilmezler.

Ayak Mantarı Nasıl Önlenir?

■ Her gün yıkamanız gereken ayaklarınızı, sonrasında, parmak araları da dahil olmak kaydı ile iyice kurulayın.
■ Ayaklarınızın terlemesine izin vermemeye çalışın.
■ Kapalı ayakkabı giymemeye ve olabildiğince, her gün farklı bir ayakkabı giyerek, ayakkabılarınızı dönüşümlü olarak kullanmaya özen gösterin.
■ Ayağınızı sıkan ayakkabıları uzun süreli olarak giymeyin.
■ Ortak kullanım alanı olan spor salonlarında mutlaka kendi terliğinizi kullanın.
■ Ayağınızda terlik ya da ayakkabı olmadan ıslak yerlere basmayın.
■ Pedikür için kendi manikür setinizi kullanın. Manikür setiniz yoksa, steril olduğundan emin olmadığınız yerlerde pedikür yaptırmayın.
■ Havuz kullanımının kalabalık olduğu yerlerde, havuz kenarında terliksiz dolaşmayın.
■ Kiç kimsenin havlusunu ya da ayakkabısını kullanmayın.
■ Ayak mantarı nasıl önlenir diyorsanız, her gün çoraplarınızı değiştirin ve çoraplarınızın pamuklu, nemi emen türden olmasına özen gösterin.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.