0

Evlenmeden Önce Konuşulması Gerekenler Nedir?

Her ilişki ilk zamanlar güzeldir. Ortada sevgi varsa, her şey toz pembedir. Hal böyle olduğu için, evlilik durumunda da aynı şeylerin geçerli olacağı düşünülür. Peki hiç merak ediyor musunuz: Artık görücü usulü evlilikler çok da gündemde değil. Peki herkes severek evleniyorsa, neden boşanma oranları bu kadar yüksek? Size her şey çok güzel gelse ve evlendikten sonra öyle devam edeceğini düşünseniz de, evlenmeden önce konuşulacaklar vardır ve siz, evlenmeden önce konuşulması gerekenler hakkında bilgi sahibi olup, uygulamaya geçmelisiniz. Peki evlenmeden önce konuşulması gerekenler nedir?Radyo Dinle

Evlenmeden Önce Konuşulması Gerekenler Nedir?

■ İkinizin ortak hobileri varsa şanslısınız. Ancak eşiniz olmaya aday olan kişinin sizden; sizin de ondan farklı hobileriniz olabilir. Bu farklı hobiler, sizin birbirinizden ayrı zaman geçirmenize neden olacaktır; ya da aynı hobilere siz de zaman ayırmalısınız. Ancak, birbirinizi bu hobilerden kısıtlama hatasına kesinlikle düşmemelisiniz. Bu nedenle, evlenmeden önce konuşulacaklar arasında ilk sırada, birbirinizin kişisel alanına göstermeniz gereken saygı yer almaktadır.

■ Evlenmeden önce konuşulması gerekenlerden bir diğeri de paradır. Eskilerin dediği gibi, artık iki gönül bir olunca samanlık seyran olmuyor çünkü. Bu nedenle, birbirinizin, para harcama konusundaki tutumlarını iyi takip etmeli ve aynı durumda olduğunuzdan emin olmalısınız. Çünkü artık, iki tarafın birbirine maddi anlamda destek olduğu evlilikler yürümekte; ancak bunun haricinde sıkıntılar çıkmaktadır. Hatta, şiddetli geçimsizlik olarak belirtilen boşanma sebepleri arasında maddiyat ilk sıralarda yer almaktadır.

■ Bir diğer önemli konu da, çocuk sahibi olmak konusunda aynı fikirlere sahip olup olmadığınızdır. Kaç çocuk sahibi olmak istediğinizden, ne zaman çocuk sahibi olmak istediğinize kadar pek çok farklı soru, evliliğinizde önemli rol oynayacak kilit cevapları içerisinde barındırmaktadır. Bu nedenle mutlaka evlenmeden önce konuşulacaklar arasında yer alır.

■ Bir başka nokta ise birbirinizin hangi davranışlarına tahammül edip, hangilerine edemeyeceğinizi konuşmanızın gerekliliğidir. Kıskançlık ya da diğer sorunların, evliliğiniz sırasında canınızı sıkmasını istemiyorsanız, olayı konuşup önceden çözmeniz önemlidir.

■ Her şey ruhsal olarak anlaşmak demek değildir ve evliliğin sorunsuz ilerleyebilmesi adına bedensel iletişim de önemlidir. Bu nedenle, en tutkulu ilişkilerde dahi keyif veren birlikteliğin bir zaman sonra rutine bağlayacağını unutmadan, konuşun ve gözlemleyin. Onun isteklerinin zamanla sizin de hoşunuza gidebileceğini unutmadan, birbirinize uyum sağlamaya çalışın.

■ Kiminle evleneceğinizi bilin ve onu yakından tanıyın. Bu anlamda olaylara karşı vereceği tepkiler, kabul edip etmeyeceği durumlar neler gözlemleyin ve ona göre kararınızı verip, o insanla olabilirliğinize bakın.

■ Evlilik demek, farklı iki kültürün bir araya gelmesi demek. Bu iki kültürün birleşmesinden ortaya çıkan çocuk ise hangi geleneklere göre yetiştirilecek? Sonrasında bu durum diğer taraf için sıkıntı olacak mı? Bu nedenle, evlenmeden konuşulacaklar arasında bu ayrıntı da yer almaktadır.

■ Gelecek planlarınızı birlikte yapın. Bu noktada, düğününüz, balayınız, evinizdeki kullanacağınız eşyaların dahi devreye gireceğini unutmayın. Eğer fikirleriniz çok farklı ise sonrasında uyuşmazlıklar yaşayabileceğinizi unutmamalısınız. Eğer gerek görürseniz planlarınızı bir kağıda yazın ve sonrasında karşılaştırma yoluna gidin.

■ Sevginizi birbirinize nasıl gösterdiğinize bakın. Bu sizin, iletişiminizin ne kadar kuvvetli olacağını anlamanın en iyi yolu olacaktır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.