0

Hileli Baklava Nasıl Anlaşılır?

ev baklavası yapmanın püf noktalarıRamazan bayramının yaklaşması, ve bayramda en çok ikram edilen tatlılar arasında baklavanın yer alması dolayısı ile yazımız içerisinde sizlere, baklava nereden alınır; ve baklava alırken nelere dikkat etmek gerekir sorularının yanıtlarından söz edeceğiz. İçerisinde fıstık bulunduğu söylenen, ancak fıstık olduğu düşünülen şeyin ıspanak, bezelye; ya da boyalı toz olabileceği hileli baklavalardan uzak durmanızı, çünkü bu tür yiyeceklerin insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ettiğini belirtelim, ve zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…Radyo Dinle

Baklava Nereden Alınır?

Baklava üreten, ve satışını gerçekleştiren ünlü firmalar bulunmaktadır. Eğer şansınız varsa, hileli baklava almamak adına bu firmaları tercih etmeniz önerilmektedir. Ancak eğer bu markalara ulaşamıyorsanız, baklava alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun yanıtlarını bilmeli; ve hileli baklava almamak için her an tetikte olmalısınız…

Baklava Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

• Her şeyin öncesinde, içerisindebulunduğumuz ramazan 2015; ve sonrasında gelecek olan ramazan bayramında, kilosu 40 TL’nin altında olan baklavaların, genellikle hileli baklava olduklarını belirtmeliyiz. Biraz önce sözünü ettiğimiz gibi, son günlerde fıstığın kilogram fiyatı neredeyse %100 artmıştır. Fiyatlar bununla orantılı olarak baklavaya yansımıştır. Fiyatın düşürüldüğü baklavalar genellikle hileli baklava olup, içerisinde fıstık yerine, bezelye, ıspanak, ya da boyalı toz kullanımı gerçekleştirilmektedir.

• Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, alınacak olan baklavanın, boğazda, ya da midede yanma hissi oluşturmamasıdır. Bu yanma hissi genellikle baklavanın içerisinde bulunan şekerin fazlalığından kaynaklanır, ancak şekerin de fiyatının düşük olmadığını hesaba katacak olursak, mısır şurubu gibi zararlı maddeler içeren hileli baklavaları tüketmek istemezsiniz, öyle değil mi?

• Alacağınız baklavanın rengi de, baklava alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer konudur. Renk olarak parlak baklavaları tercih etmeniz önerilmektedir.

• Baklavayı almadan önce bir tanesinin tadına bakmak istediğinizi söyleyin, ve bir çatal isteyin. Tadına bakmadan, baklavaya sadece çatalı batırarak dahi hileli baklava olup olmadığını anlayabilirsiniz. Hileli olmayan baklavaya batırılan çatal ile, baklavadan bir çıtırdama sesi gelecektir.

• Fıstıklı baklava alacağınızda, baklavanın içerisinde bulunan fıstık parçacıklarını görün; ve olması gerekenin dolgun fıstıklar olduğunu unutmayın.

• Baklava alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri ise, baklavanın içerisinden gelmesi gereken tereyağı kokusudur. Bu nedenle, baklavayı almadan önce rahatlıkla, onu koklama hakkına sahipsiniz…

Hileli baklavalar aynı zamanda hijyenik olmayan koşullarda üretilmektedir; bu ayrıntıyı da unutmamalısınız…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.