0

Çocuklar İçin Kahvaltı Tarifleri

Çocuğuma kahvaltıyı nasıl sevdirebilirim, çocuğumu kahvaltıya nasıl alıştırabilirim… pek çok annenin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Çünkü kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve sadece çocuğumuz değil, aslında kahvaltıyı biz de çok sevmeyiz. Ne demişler: Her gün bal yiyen baldan usanır. Her gün peynir, zeytin, reçel, bal, yumurta… ile bir öğün geçmez. İlerleyen bölümlerde sizlere çocuklar için kahvaltı tarifleri vereceğiz. Vereceğimiz kahvaltılıkları sadece çocuğumuz değil, biz de severek tüketeceğiz. Dolayısı ile ölçüler konusunda elinizi korkak alıştırmamanızı öneriyoruz.Radyo Dinle

Çocuklar İçin Kahvaltı Tarifleri

Çocuğuma kahvaltıyı nasıl sevdirebilirim diyen aneler arasında siz de yer alıyorsanız, krep çeşitlerini ve pankeki sevmeyen çocuk yoktur diyebiliriz. Ve siz çocuğunuza iyi bir kahvaltı hazırlamak için bu yol üzerinden ilerleyebilirsiniz. İçerisinde süt, yumurta, peynir ve ruşeym, tam tahıl gibi kaliteli besinleri bulunduran krep ve pankekler, yanlarında, çocukların yemeyi tercih edeceği peynir çeşitleri ile ve yine sizin evde hazırlamış olduğunuz fındık ve fıstık ezmeleriyle muhteşem bir kahvaltı alternatifi olacaktır.

Çocuğumu kahvaltıya nasıl alıştırabilirim diyorsanız, bal, reçel, tahin – pekmez, yer fıstığı ezmesi, organik kakaolu fındık kreması… gibi alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Pankek yaparken, bir yumurta için bir dolu yemek kaşığı un kullanmalısınız. Tam tahıllı esmer unu bu noktada kullanırsanız daha sağlıklı bir pankek hazırlamış olursunuz. Her bir kişi için bir yumurta kullanmanız yeterli olacaktır. Krep yapmak için ise yine aynı ölçüleri kullanmalısınız; ama krep hamuru akışkan olacağı için bir yumurtaya bir dolu yemek kaşığı un ve yarım çay bardağı süt şeklinde bir ölçü oluşturmalısınız. Pankek içerisine süt ekleyemezsiniz; ancak lezzetli olması için süt yerine muz kullanabilirsiniz. Muzlu pankeki pişirmek biraz zor olsa da, bir kaç kere yaptıktan sonra eliniz bu tarife alışacaktır.

Okulların açılmasına az bir zaman kaldı. Özellikle sabahçı olan çocuklar hava daha karanlıkken evden çıkıyor. Bu arada kahvaltı yapmak için zamanları olmuyor; çünkü kahvaltıya ayıracakları zamanı uykuda geçirmeyi tercih ediyorlar. Bu noktada onlara güzel ve sağlıklı bir tost hazırlayabilirsiniz. Çocuklar için kahvaltı tarifleri arasında yer alan akdeniz tostunda, bir dilim beyaz peynir, bir kaç dilim domates, biraz kekik ve bir dilim de kaşar peyniri yer almaktadır.

Çocuğuma kahvaltıyı nasıl sevdirebilirim diyorsanız, ona evde Granola da hazırlayabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz Granolayı süt ile karıştırarak yediğinde çok sağlıklı bir kahvaltı yapmış olacaktır. Peki çocuklar için kahvaltı tarifleri arasında yer alan Granolayı nasıl hazırlayabilirsiniz? İki bardak yulafın içerisine iki yemek kaşığı bal, kuru üzüm, fındık ve fıstık ilave edin. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı fırına verip pişmesini sağlayın. Sonrasında, hazırlamış olduğunuz Granoladan bir yemek kaşığı alarak bir bardak sütün içerisine ilave edin. Çocuğunuz bu lezzeti çok sevecek ve bu kadar sağlıklı bir kahvaltı yaptığı için siz çok mutlu olacaksınız.

Peki ya çocuklar için kahvaltı tariflerinden birini hazırlamaya zamanınız yoksa ve çocuğunuz peynir, zeytin yemeyi sevmiyorsa ne yapacaksınız? O zaman bir tane simit alın ve yanında bir dilim kaşar peyniri, bir kaç dilim domates, salatalık ve bal ile birlikte bir bardak süt ya da kefiri çocuğunuza servis edin. Kaşara hiç bir çocuk hayır diyemeyeceği gibi, simit de klasik kahvaltılıklardan değildir. Bu nedenle ekmek yerine onu da tercih etmesi sıkıntı olmayacaktır. Yani bu kahvaltı ile de çocuğumu kahvaltıya nasıl alıştırabilirim sorunuza yanıt bulmuş olabilirsiniz.

Çocuklar için kahvaltı tarifleri arasında yumurta ile ve peynir kullanarak hazırlanan çok sayıda tarif de yer almaktadır. Bunlar arasında peynirli omlet ilk sırada yer alır ve çocukların dil peynirini çok sevdiklerini söyleyebiliriz. Peynirli omleti dil peyniri ile hazırlayabilirsiniz. Yumurtalı ekmek kızartması hazırlayabilirsiniz. Yumurtalı tariflerin birini yediremediyseniz diğer kahvaltıda bir başkasını hazırlayabilirsiniz. Yumurta sevmeyen çocuğunuza da bıldırcın yumurtası yedirebilirsiniz; ama bıldırcın yumurtasının kolesterol oranı yüksektir. Bu nedenle iki haftada bir yedirmeniz önerilmektedir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.