0

Havuç Çorbası

havuç çorbası tarifiBu yazımızda sizlere, 1 ya; ve sonrası bebekleriniz için içirebileceğiniz sağlıklı bebek çorbası tariflerinden bir tanesi olan havuç çorbasını anlatacağız. Lezzetli bebek çorbaları arasında yer alan havuç çorbasını, 1 yaşındaki; ve sonrasındaki yaşlarda bulunan bebek, ve çocuklarınız için gönül rahatlığı ile hazırlayabilirsiniz. Peki bebeğinize, bebek çorbaları arasında yer alan havuç çorbasını neden içirmelisiniz? Gelin öncelikle bu sorunun yanıtını alalım…Radyo Dinle

Havuç çorbası bebeğe içirilmelidir; çünkü havuç içeriğinde, başka hiç bir besinde bulunmayan miktarda Beta-Karoten bulunmaktadır. Vücuda girdiği anda A vitaminine dönüşen Beta-Karoten, bebeğinizin göz sağlığından, bağışıklık sisteminin sağlıklı gelişimine kadar pek çok olumlu etkiyi ortaya çıkartmaktadır. A vitamini alan bebeğinizin kemikleri; ve dişleri de sağlıklı gelişirken, cilt, saç; ve tırnaklarında da sağlıklı gelişimin söz konusu olacağını belirtmemiz gerekir.

Bunların yanında A vitamini, karaciğer yağlanmasını önleme özelliğine de sahiptir. Obezitenin yaygın olduğu günümüzde, bebeğinizin bunu önlemek adına bebek çorbası tarifleri arasında yer alan havuç çorbası ile büyümesi oldukça etkili olacaktır. Ama havuç içeriğinde sadece Beta-Karoten değil, E, K, D vitaminleri ile, Kalsiyum, Manganez, Potasyum, Çinko, Fosfor… gibi minerallerden de söz etmek gerekir ki her birinin, bebeğinizin sağlığına çok önemli katkıları bulunmaktadır.

Havuç sadece bebeğin değil, annenin, ve anne adayının sağlığı için de gereklidir. Yani anneler, havuç çorbasını, bebek çorbası diye de yememezlik etmemelidirler. Çünkü karnında taşıdığı bebeğin; ya da emzirdiği bebeğin sağlığından da kendisinin sorumlu olduğunu, bir anne hiç bir zaman unutmamalıdır.

Havuç, bebekler tarafından sevilen, tüketilmesi kolay bir besin olması dolayısı ile de tercih edilmektedir. Çünkü, içeriğinde kendinden şeker bulundurur. Sadeve havuç değil, bu anlamda havuç suyu da bebekler tarafından oldukça sevilmektedir. Ama diyelim ki bir bebek havucu, tüm olumlu yanlarına rağmen sevmiyor, onu bu sağlıklı besine karşı yavaş yavaş alıştırmak da yine annenin görevidir. Peki havuç çorbası nasıl yapılır?

Havuç Çorbası Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

*Yarım tatlı kaşığı kişniş
*Yarım litre süt
*Bir tane soğan
*Bir tatlı kaşığı tereyağı
*Bir çorba kaşığı zeytinyağı
*1.5 bardak et suyu
*Bir tane patates
*Bir tane havuç

Havuç Çorbası Tarifi

• Havucun kabuklarını soyarak doğrayın
• Patatesin kabuğunu soyarak doğrayın
• Soğanın kabuğunu soyarak yemeklik doğrayın
• Zeytinyağı, ve tereyağını tencereye alarak eritin
• Doğranmış olan soğan, patates, ve havucu ilave ederek 5 dakika kadar karıştırarak pişirin
• Et suyunu ilave edin; ve tencerenin ağzını kapatarak ocağı kısık ateşe alıp, sebzeler yumuşayana kadar, ortalama 25 dakika pişirin.
• Sütü ilave edin, ve ardından havuç çorbasını blenderden geçirin.
• Tuz; ve kişnişi ilave edin.
• Havuç çorbasını yeniden ocağa koyun; ama kaynamadan önce altını kapatın.
Havuç çorbası servise hazırdır. Afiyet olsun…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.