0

Limon Otunun Faydaları

Pek çok hastalıkta şifa kaynağı olması ile bilinen limon otunun diğer adı melisadır. Yazımız içerisinde sizlere, limon otu ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında yer alan, limon otunun faydalarından söz edeceğiz. Melisa hakkında çoğumuz bilgi sahibiyken, limon otunu bilmediğimizi düşünüyoruz. Ancak hepimizin bildiği bu bitkiyi daha yakından tanımaya ne dersiniz?Radyo Dinle

Limon Otu Ne İşe Yarar?

■ Limon otunun faydalarından ilki sakinleştirici etkisidir. Bu etkisi ile Melisa, yıllardan bu yana sıklıkla kullanılmaktadır.

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

■ Vücudunuza limon otu sürerek, özellikle yaz aylarında başınıza bela olan sineklerden korunabileceğinizi de biliyor musunuz? Bu yöntemi bahçivanlar çok eski zamanlardan bu yana kullanmaktalar. Peki neden sinek ilacı değil de limon otu? Çünkü sinek ilacının beyin ve sinir fonksiyonları üzerinde önemli zararlı etkileri bulunuyor. Bu etkiler arasında nörolojik sorunlar, sağlıklı beyin fonksiyonları için bulunması gereken Dopamin üretim miktarının azalması, sinir dejenerasyonuna neden olan kimyasal maddelerin harekete geçmesi… gibi örnekleri sayabiliriz.

■ Herpes virüsünün farklı şekillerde olumsuz etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Bunlar arasında, bedensel birliktelik sırasında hastalık bulaşmasına ve bazı uçuklara örnekler gösterebiliriz. Ve limon otunun, bu problemlere neden olan herpes virüsüne karşı oldukça etkili olduğu belirtilmektedir. Herpes virüsü üzerinde %60 oranında etkili olduğu belirtilen limon otundan elde edilen limon otu yağını uçuklar için kullanmanız halinde, iyileşme süresi ortalama iki gün civarında oluyor.

Gül Suyu Nasıl Yapılır?

■ Limon otunun faydaları arasında, HIV virüsüne karşı koruma etkisinden de söz etmek gerekiyor. Bu etkiden yararlanmak için limon otunu adaçayı ve nane ile karıştırarak kullanmanız gerekiyor.

■ Bazı enfeksiyonlar üzerinde antibiyotiklerin etkisiz kaldığını; ancak bu gibi durumlarda, antibakteriyel etkisi dolayısı ile limon otu kullanımının önerildiğini belirtmeliyiz.

Hangi Yağlar İle Masaj Yapılır?

■ Melisanın, uyku problemlerini giderdiğini bilmeyenimiz yoktur. İnsomnia üzerinde oldukça önemli etkileri bulunan limon otundan daha iyi sonuçlar alabilmek için, papatya, şerbetçiotu ya da kediotu ile karıştırarak tüketmeniz önerilmektedir.

■ Tiroit kaynaklı iltihaplanmalardan, intiinflamatuar etkisi dolayısı ile limon otu sayesinde kurtulabilirsiniz.

■ Kronik yorgunluk sendromu probleminiz varsa, viral enfeksiyonlara karşı etkili olan limon otunu kullanmanız, hem doktor, hem de herbalistler tarafından önerilmektedir.

Çay Ağacı Yağı Neye İyi Gelir?

Limon otunun faydalarından yararlanmak için, bir tatlı kaşığı melisayı, bir bardak su ile kaynatın; sonrasında da on dakika demlenmesini sağlayın. Ardından bitkiyi süzerek, elde etmiş olduğunuz çayı afiyetle tüketebilirsiniz. Şifa olsun.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.