0

Kestanenin Faydaları Nelerdir?

Kış aylarının sevilerek tüketilen yemişi kestanedir. Kestane ile kestane şekeri, kestane yemeği gibi tarifler hazırlanabilir; ama en güzeli, kışın çıtır çıtır yanan odun sobasının yanında ısınmak; üzerinde de kestane pişirip, sonra da kabuklarını soyarak ağız tadı ile yemektir. Bizler genellikle zararlı olanı sevsek de, zaman zaman faydalı şeyler de yeriz; kestane gibi… Kestanenin kalorisi 100 gram için 170’tir. Diyet lifi, Magnezyum, Demir, Potasyum, C ve B grubu vitaminler bakımından zengin olan kestanenin faydaları nelerdir? İlerleyen bölümlerde sizlere kestanenin faydalarından söz edeceğiz. Ama şunu belirtelim: Ara öğünlerde tüketmenizin önerildiği kestanenin üç tanesi, kalori olarak ortalama bir dilim ekmeğe eş değerdedir. Hadi gelin kestane hakkında daha detaylı bilgi sahibi olalım.Radyo Dinle

Kestanenin Faydaları Nelerdir?

Kestane içeriğinde, kuruyemişlere göre daha az yağ bulundurur; ancak bu yağlar tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşmaktadır. Dolayısı ile hastalıklara karşı koruyucu etkisi, kestanenin faydaları arasında ilk sırada yer almaktadır. Kötü kolesterolü düşüren kestane, iyi kolesterolü yükselterek, kolesterol seviyesini dengeler. İyi kolesterolün kalbi koruyucu etkisi bulunmaktadır. Dolayısı ile kestanenin faydaları arasında, koroner kalp hastalıkları riskini azaltmanın da yer aldığını belirtmemiz gerekir.

Pek çoğumuz C vitamininin sadece turunçgillerde ve yeşil yapraklı sebzelerde olduğunu düşünür ve sağlığımız adına büyük bir yanılgıya düşmüş oluruz. İçeriğinde pek çok vitamin ve minerali barındıran kestane C vitamini içeriğine de sahiptir ve günde 100 gram kestane yiyerek, günlük vitamin ihtiyacınızın %72’sini karşılayabilirsiniz. Vücudunuzu serbest radikallere karşı koruyan kestane, bağışıklık sistemini güçlendirir ve dolayısı ile sizi hastalıklardan korur.

B grubu vitaminler bakımından da zengin olan kestanenin faydaları arasında, büyüme ve gelişmenin sağlıklı olmasına yardımcı olmakla birlikte, kırmızı kan hücrelerini oluşturmak da yer almaktadır.

Ancak, her şeyde olduğu gibi, kestanenin tüketiminde de dikkatli olmak gerekmektedir. İçeriğinde yüksek miktarda Potasyum bulundurduğu için, böbrek hastası iseniz, tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Zayıflama diyeti yapıyorsanız da kalori hesabı yapmadan kestane tüketmemelisiniz. Diyabet hastası iseniz, karbonhidrat içeriğinin fazla olması dolayısı ile kestane tüketirken dikkatli olmalısınız.

Kestanenin içeriğinde bulunan Potasyum, kas yorgunluğunu azaltarak vücudun daha zinde olmasını olanaklı hale getirmektedir. Bununla birlikte, stresin zararlı etkilerine karşı vücudu koruduğunu da belirtmeden geçmemek gerekir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.