0

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

ıhlamur nasıl kaynatılırDoğadan gelen sağlık pek çoğumuz tarafından malum… Ancak genellikle, neyin nasıl kullanılması gerektiği konusunda bilgi sahibi de değiliz. Bu yazımızda sizlere, şifalı bitkiler arasında yer alan ıhlamur neye iyi gelir sorusunun yanıtlarından söz edip, sonrasında da ıhlamur çayı nasıl hazırlanır sorusunun yanıtını aktarmaya çalışacağız. Eğer siz de ıhlamurun faydalarından olabildiğince yararlanmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya başlayalım…Radyo Dinle

Ihlamur Neye İyi Gelir?
Ihlamurun Faydaları

*Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarla savaşır.
*Vücut direncini arttırır.
*Tedavi sürecindeki hastalıklarda iyileşme süresini kısaltır.
*Göğüste yumuşama sağlar, öksürüğü keser.
*İltihap gidericidir.
*İdrar söktürme, ve terletme etkileri ile ödem attırır.
*Sinirleri yatıştırır, strese iyi gelir.
*Bağırsak kurtlarını düşürür, bağırsak sancılarını giderir.

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?
Ihlamur Nasıl Kaynatılır?
*Ihlamur Nasıl Demlenir?

Ihlamur çayını hazırlamak için, aktarlardan açık alınan ıhlamurun, öncelikli olarak yıkanması, ve üzerlerinde bulunan tozların akıtılması gerekmektedir. Ardından, ıhlamur çayının içileceği kadar su demliğin içerisine konulur, ve ocağın üzerine alınarak kaynayana kadar bekletilir. Sonra ocak en kısık ayara getirilir. Kaynamakta olan suyun içerisine biraz önce yıkanmış olan ıhlamur atılır, ve demliğin ağzı kapatılarak 7 dakika süre tutulur. Sürenin dolmasının sonrasında da ocak kapatılır.

Belirtilen süreden daha fazla kaynamaması gereken ıhlamur, daha sonra yeniden de ısıtılmamalıdır. Aksi halde, ıhlamurun faydalarından yararlanma seviyesi azalacağı gibi, faydadan çok zarara neden olması da mümkün olacaktır. Babaannelerimizin, anneannelerimizin demledikleri ıhlamuru unutup, bu şekilde yapmamız, tadı, rengi, ya da kokusu onların yaptığı ıhlamur kadar olmasa da, bizim için böylesinin daha yararlı olacağını unutmamamız gerekmektedir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.