0

Yaşlanmayı Önleyen Besinler

Her yıl, bir gün geliyor ve bizim yaşımız bir tane daha artıyor. Buna engel olamıyoruz. Senenin o gününü takvimden çıkartma şansımız olmadığı gibi, 29 Şubat’ta doğanların dahi yaşı her sene artıyor; dört yılda bir yaş almıyorlar. Hal böyle olunca, yaşlanmayı önlemek için yapılması gerekenleri öğrenmek ve uygulamaktan başka şansımız kalmıyor. Ve yaşlanmayı önlemenin yolları arasında beslenmek de yer alıyor ki bu aslında hepimizin severek yapacağı bir şey. Malum kiloları keyfimizden almıyoruz. Doğru besinleri tüketerek, yaşlanmayı önlememiz mümkün. Peki yaşlanmayı önleyen besinler hangileri? İlerleyen bölümlerde sizlere onlardan söz edeceğiz.Radyo Dinle

Yaşlanmayı Önleyen Besinler

■ Meyveler: Her mevsimin kendine özgü, birbirinden farklı meyveleri bulunuyor. Hepsinin tadı bir diğerinden farklı; içerikleri de öyle… Ancak meyveler insan sağlığı için o kadar faydalılar ki, porsiyon kontrolü yaparak mevsim meyvelerini mutlaka tüketmeli ve sağlığınıza olan faydalarından yararlanmalısınız. İçeriğinde bol lif bulunduran meyveler, yarattıkları tokluk hissinin yanında, C vitamini dolayısı ile vücudun savunma sistemini korur ve bununla birlikte de toksinlerden vücudu arındırırlar. Elma, armut, şeftali gibi kabuğu yenilecek kadar ince olan meyvelerin, vitamin değerlerini kaybetmemeleri adına kabukları ile yenmeleri gerektiğini de belirtelim.

■ Sebzeler: Yaşlanmayı önlemek için yapılması gerekenlerden bir diğeri de bol bol sebze tüketimi gerçekleştirmektir. Her farklı renk sebzenin içeriği ve yararları birbirinden farklıdır. Bu nedenle sebze tüketiminde farklı renklere yönelmek ve çeşitliliğe önem vermek gerekmektedir. Tüketilen sebzelerin vitamin değerlerini kaybetmemeleri adına, yemekleri pişirirken çok pişirmemeye özen gösterin. Ayrıca, yemeklerinizin içerisine çok fazla tuz eklemeyin. Tuzun, vücutta ödem yapan ve sağlığa zararlı etkileri bulunan bir madde olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

■ Bakliyatlar: Yaşlanmayı önlemenin yollarından bir diğeri de bakliyat tüketimidir. Çünkü içeriklerinde bol miktarda Protein bulunduran bakliyatlar bu sayede vücudun kas dokusunu korurlar. Karbonhidrat içerikleri de yüksek olan bakliyatların vücut sağlığı açısından çok gerekli olduğunu belirtmeyi unutmamalıyız.

■ Sarımsak: Hepimizin doğal antibiyotik olarak bildiği sarımsak, yaşlanmayı önleyen besinler arasında kendisine önemli bir yer edinmiş bulunmaktadır. İçeriğinde yüksek oranda antioksidan bulunduran sarımsak, bu sayede vücutta biriken ve yaşlanmaya da neden olan zararlı maddelerin vücuttan atılmasını olanaklı hale getirir. Vücudu sürekli dinç tutma etkisinden söz etmeyi de unutmamalıyız.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.