0

Saçları Hızlı Uzatan Yiyecekler

Saçlarımıza, daha çabuk uzasınlar diye sürekli bakım uyguluyor, bitkisel ya da kozmetik ürünlerden yararlanmaya çalışıyoruz. Ancak bu noktada küçük de olsa bir hatamız var ki o da, saçlarımıza sadece dışarıdan bakım yapmanın yeterli olacağını sanıyoruz. Oysa, saçı hızlı uzatan yiyeceklerden de yararlanmamız gerekiyor. Evet, saçı çabuk uzatan yiyecekler söz konusu. Ve bizim de en sevdiğimiz şey aslında yemek yemek ve beslenmek. Peki saçları hızlı uzatan yiyecekler hangileri? Hiç zaman kaybetmeden sizlere onlardan söz edelim.Radyo Dinle

Saçları Hızlı Uzatan Yiyecekler

■ Avokado: Avokadonun içeriğinde yüksek oranda B5 vitamini bulunmaktadır. B5 vitamini saç köklerinin en çok ihtiyaç duyduğu vitaminler arasında yer almaktadır. Bunun sebebi, bu köklerin çok aktif olması ve çok yüksek oranda enerjiye gerek duymasından kaynaklanmaktadır. Avokado, saçları hızlı uzatan yiyecekler arasında yer almakta ve saçları güçlendirmektedir. Ancak unutmamalısınız ki, B5 vitamini ile birlikte, yüksek oranda yağ da içermektedir. Bu nedenle, tek bir öğünde tüketeceğiniz avokado miktarı yarımdan fazla olmamalıdır.

■ Havuç: Havucun içeriğinde yüksek oranda A vitamini bulunmaktadır. Saçı hızlı uzatan yiyecekler arasında yer alan havuç aynı zamanda saç dökülmesini önler ve sebum üretimini dengeler. Hasar görmüş saçları onararak esneklik kazanmalarını sağlayan ve saç derisini de onaran, havucun içeriğinde bulunan A vitamini dolayısı ile onu salatalarınıza ya da kahvaltılarınıza dahil edebilir, ya da meyve niyetine tüketebilirsiniz.

■ Ispanak: Ispanağın içeriğinde çok sayıda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Saçı çabuk uzatan yiyecekler arasında yer alan ıspanak, özellikle folik asit içeriği dolayısı ile saçları parlak ve canlı gösterir. Ancak ıspanağın içeriğinden yararlanmak adına, onu çiğ olarak tüketmeniz önerilmektedir. Ben ıspanağı çiğ tüketemem, mutlaka pişireceğim diyorsanız da bunu az su ile yapmalı ve tencerenin kapağını mutlaka kapatmalısınız.

■ Yumurta: İçeriğindeki yüksek miktarda Protein, B12 vitamini ve diğer mineraller sayesinde saçların sağlıklı uzamasına katkıda bulunan yumurta, bunun yanında doku onarımına da katkıda bulunmaktadır.

■ Yağlı Tohumlar: E vitamini bakımından çok zengin olan badem, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlar, kan dolaşımını hızlandırır ve saçın beslenmesini, daha parlak olmasını olanaklı hale getirirler. Saçın daha nemli olması için de yağlı tohumların tüketiminden yararlanabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.