0

Yumurta Maskesi Nasıl Yapılır?

İçeriğinde Protein’den Biyotin ve Sülfür’e kadar pek çok saç için yararlı besin bulunduran yumurta, bu sayede saç için oldukça olumlu etkiler göstermektedir. Bu nedenle, özellikle kuru saçlara yumurta maskesi uygulanması önerilir. Ancak şöyle bir durumun varlığını da unutmamak gerekir ki, yapısı dolayısı ile yumurta çok çabuk bozulan bir besindir. Bu nedenle hiç bir saç bakım ürünü içerisinde yumurtayı bulamazsınız… Ancak yumurta maskesini farklı formlarda, evinizde rahatlıkla hazırlayabilir ve kolayca da uygulayabilirsiniz. İşte bu nedenle yazımız içerisinde sizlere, yumurta maskesi nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak farklı yumurta maskesi tarifi önerilerinden söz edeceğiz…Radyo Dinle

Yumurta Maskesi Nasıl Yapılır?

■ En kolay yumurta maskesi tarifi, iki yumurtanın çırpılması ile elde edilen karışımın, saç köklerinden uçlarına kadar tüm saça, ancak saçın temiz ve kuru olması kaydı ile uygulanan tariftir. Sonrasında en az yarım saat beklemeli ve saçlarınızı ılık su ile durulayıp, ardından da şampuanlayarak yıkamalısınız. Bunun ardından da kaliteli bir elma sirkesi ile saçlarınızı durulamanız halinde, saç bakımınız sonlanmış olacaktır.

■ Bir diğer yumurta maskesi tarifi de şu şekildedir: Bir yumurta sarısı, ezilmiş yarım avokado ile karıştırılır. Bu karışımın içerisine, karışım macun kıvamını alana kadar Hindistan cevizi sütü ilave edilir. Hazırlanmış olan bu karışım, yüksek antioksidan içeriği ile, saç diplerinden saç uçlarına kadar uygulanır. Sonrasında yine en az yarım saat bekleyip, ardından da saçlarınızı şampuanlayarak temizleyebilirsiniz.

Evde Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

■ Saçlarınıza kestane tonlarında bir renk verirken, boyanızı yapma aşamasında saçlarınıza aynı zamanda yumurta maskesi de uygulayabilirsiniz. Kına ve yumurta ile hazırlanan bu karışım, saçlarınızın kına dolayısı ile kurumasını da yumurta sayesinde önlemiş olacaktır. Bu yöntem 19. yüzyıldan beri uygulanmaktadır. Hazırlamak için, bir tane yumurtayı çırpın ve içerisine bir çay kaşığı zeytinyağı, 600 gram kıva, iki çorba kaşığı bal ve 24 damla lavanta esansiyel yağı karıştırın. Sonrasında, karıştırdığınız bu malzemelerden bir kek hamuru kıvamı elde edebilmek adına, yeterince su ilave edin. Sonrasında, hazırlamış olduğunuz kınalı yumurta maskesini saçınıza uygulayın ve saçlarınızı streç film ile sararak, ortalama iki saat bekleyin. Sonra, saçlarınızı, her zamanki gibi durulayıp şampuan ile yıkayabilirsiniz.

Kına ile hazırlayacağınız yumurta maskesinde, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, saç renginizi kestane tonlarında yaparsınız. Sarı renk elde etmek isterseniz kına yerine papatya, daha koyu tonlar elde etmek isterseniz de kına yerine adaçayı ya da karanfil kullanabilirsiniz.

Dip Boyanın Gelmesi Nasıl Geciktirilir?

Yumurta maskesinin, saçlarınızda kötü kokuya neden olmasını istemiyorsanız, yumurtanın taze olmasına dikkat edin. Bununla birlikte, yumurtanın saçınızdan kolay durulanması için, kullanacağınız suyun soğuk ya da en azından ılık olmasına özen gösterin. Aksi halde saçınızda pişecek olan yumurtayı, saçınızdan çıkartmanız çok zor olacaktır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.