0

Saçların Çabuk Yağlanması Nasıl Önlenir?

Saçların çabuk yağlanması, dolayısı ile ağırlaşması ve sönük bir görünüme sahip olması, biz kadınların en büyük kabuslarından bir tanesi olmanın yanında, bakımsızlık göstergesidir. En güzel kıyafetinizi giyin, en özel makyajı yapın, saçlarınız yağlı ise hiç bir cazibeniz yoktur. Peki saçların çabuk yağlanmaması için ne yapılabilir? Saçların çabuk yağlanması nasıl önlenir? Tüm bu soruların yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz.Radyo Dinle

Saçların Çabuk Yağlanması Nasıl Önlenir?

■ Saçlarınızı çok sıcak su ile yıkama alışkanlığından vazgeçip, bunun yerine ılık su kullanın. Sıcak su ile yıkadığınız saç deriniz kurur. Böylece, nem dengesini korumak için yağa gereksinim duyar, yağlanır. Aynı durum vücudunuz için de geçerlidir.

■ Saçların çabuk yağlanmasını önlemek için saç tipinize uygun şampuan kullanmalısınız. Kremli şampuanlar ve saç bakım yağları da saçların çabuk yağlanmasına neden olur. Saç uçlarınıza, şampuanın sonrasında krem uygulayın. Saç bakımınızı da saç tipinize uygun ürün kullandığınızdan emin olduğunuzda yapın.

■ Saçlarınızı yıkadıktan sonra çok iyi de durulayın. Aksi halde, arada kalan bir miktar şampuan hem saçlarınıza, hem de cildinize zarar verecektir. Saçların çabuk yağlanmasına da neden olacağını unutmayın.

■ Saç kremini kullanırken mutlaka uygulama talimatlarını okuyun. Bazı saç kremleri saç diplerine de uygulanabilir; ancak genellikle saç uçlarına yöneliktir. Eğer şampuanınızın nemlendirme etkisi yoksa saç diplerine de krem uygulayabilirsiniz.

■ Saçlarınızın yapısını bozmamak için, yapmış olduğunuz saç bakımını ve kullandığınız bakım maskelerini abartmayın. Bunlar yeterince kullanıldıklarında yararlı olan uygulamalardır.

■ Saçlarınıza ellerinizle dokunmayın. Çok sık taramayın ve fırçalamayın. Tarak ve fırça saç derisinin yağ bezlerini uyarır ve yağlanmayı hızlandırır. Ellerinizdeki yağları da dokunduğunuz anda saçlarınıza bulaştırırsınız ve dağılır.

■ Köpük, kuru şampuan ya da saç spreyi kullanımını abartmayın. Saçların çabuk yağlanmasına neden olan bu ürünler aynı zamanda da saçlarınızı ağırlaştırır.

■ Çok sık saç yıkamak da saçların çabuk yağlanmasına neden olur. Bununla birlikte, ısı ve düzleştiriciler, hem saçlarınıza zarar verir, hem yağlanmayı hızlandırır.

■ Saçlarınızı sıkı bir şekilde tepeden toplarsanız, saç deriniz bunu tehdit olarak değerlendirir ve yine yağ üretmeye başlar.

■ Asit içeriği ve yağ miktarı fazla olan yiyecek ve içecekler de saçlarınızı yağlandırır, çünkü yağ bezelerinin daha fazla çalışmasına neden olurlar.

Saçların Çabuk Yağlanmaması İçin Ne Yapılabilir?

■ Haftada en az iki kere, bir bardak ılık suyun içerisine üç yemek kaşığı elma sirkesi karıştırın. Saçlarınızı saç tipinize uygun bir şampuan ile yıkadıktan sonra, hazırlamış olduğunuz sirkeli karışımı saçlarınıza dökün. Bu şekilde bir kaç dakika bekleyin. Sonra saçlarınızı soğuk su ile durulayın. İçeriğinde bulunan asetik asit sayesinde elma sirkesi saç derisinin yağ dengesini sağlar ve saçların çabuk yağlanmasını önleme özelliği gösterir.

■ Haftada en az bir kere, bir fincan karbonatı üç fincan su ile karıştırın ve önceden ıslatmış olduğunuz saçınıza bu karışımı uygulayın. Bir kaç dakika bekleyip, sonra da saçlarınızı ılık su ile durulayın. Bu sayede yağ emici özelliği bulunan karbonat saç derisinin pH seviyesini dengeler ve saçların çabuk yağlanmasını önler.

■ Haftada en az iki kere, bir bardak suyun içerisine iki yemek kaşığı siyah çay ekleyin ve bu karışımı ocağın üzerine alarak on dakika kaynatın. Sonra da ılımasını bekleyin. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bu karışımı saçlarınıza uygulayıp, saç derisine masaj yapın. Ardından ılık su ile duruladığınız saçlarınızı isterseniz bir kere daha şampuanlayabilirsiniz. İçeriğinde bulunan tanen dolayısı ile siyah çayın, saç derisindeki gözenekleri sıkılaştırması durumu söz konusudur. Dolayısı ile saçların çabuk yağlanması önlenmiş olur.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.