0

Saçlar Neden Yağlanır?

saclar neden azalirPek çok kadın gibi siz de zaman zaman, saçlar neden çok yağlanır, saçlarım neden çok kuru, saçlarım neden mat; ya da saçlar neden azalır gibi soruların yanıtlarını araştırmayı istediniz mi? Aslında bu sorunların her biri, sizin biyolojik durumunuzla ilgili işaretleri size gösteriyor olabilir. Bu nedenle yazımız içerisinde, saçlarınız hakkında bilgileri gözden geçirip, sağlık durumunuzla ilgili detayları aktarmaya çalışacağız…Radyo Dinle

Saçlar Neden Çok Yağlanır?

Saçların yağlılık derecesi, aslında hormonların durumu ile alakalıdır. Hormon seviyelerindeki değişimlere bağlı olarak çabuk yağlanan saçların, ergenlik dönemindeki genç kızlarda, hamile kadınlarda, adet dönemi öncesi, ve sonrası dönemlerde yağlanması normaldir. Ancak, tüm bu nedenler yokken bile saçlarınız yağlanıyorsa, hormon bozukluğu problemi ile karşı karşıya olabilirsiniz; ve bunun için bir Endokrinoloji uzmanına da başvurarak gerekli tahlilleri yaptırabilirsiniz.

Saçlarım Neden Çok Kuru?

Saçların çok kuru olmasının da nedeni hormonlara, ama daha çok da tiroit hormonuna bağlı olarak gerçekleşebilir. Fakat bunu düşünmeden önce, saçlarınızı çok sık boyayıp boyamadığınızı, şekillendirme adına yüksek ısılı cihazları saçlarınıza uygulayıp uygulamadığınızı düşünmelisiniz. Eğer bu işlemleri yapıyorsanız; ve sonrasında saçlarınız kırılmaya, dökülmeye başlıyorsa, hem bu işlemlerden bir süre uzak durun, hem de saçlarınıza bakım yağları uygulayın. Ama probleminiz yine de düzelmiyorsa, sizin yine bir Endokrinoloji uzmanına giderek hormonlarınıza, özellikle de tiroitlerinize baktırmanız gerekebilir; çünkü muhtemelen yavaş çalışıyorlardır. Tabi bunun, saçların kurumasından başka nedenleri de vardır, örneğin, adet düzensizliği, kabızlık; ya da ishal, kilo problemleri…

Her Gün Saç Yıkamak Zararlı Mı?

Saçlarım Neden Mat?

Eğer saçlarınızın matlığından şikayetçiyseniz, beslenmenizi gözden geçirmelisiniz, çünkü saçlarınız da sizin yeterince yağ tüketmediğinizden şikayetçi demektir. Bu durumda, Omega-3 bakımından zengin keten tohumu, ceviz, balık, avokado… gibi yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Parlak Saçlara Sahip Olmanın Yolları

Saçlar Neden Azalır?

Saçların azalması genellikle saç dökülmesi ile hissedilir. Bunu, demir; ve protein bakımından zengin beslenerek çözebilirsiniz. Et; ve süt ürünleri tüketin; ama eğer vejetaryenseniz koyu yeşil yapraklı sebzeler, ve baklagillere yönelin. Bunun yanında olabildiğince çok sebze tüketin. Ancak yine de saçlarınız azalmaya devam ediyorsa, sizin sorununuz ya hormonaldir; ya da stres ile alakalıdır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.