0

Saçım Yandı Ne Yapmalıyım?

Biz kadınlar için saçlarımız çok değerli. Onları uzatmak, sağlıklı, canlı ve parlak hale getirebilmek için yapmadığımız bakım, kullanmadığımız yağ kalmıyor. Ancak, bazen saçları boyatmak, bazen şekil vermek için kullandığımız cihazlar, bazen perma yaptırmak… gibi nedenler saçlarımızın yanmasına zemin hazırlayabiliyor. İşte o andan itibaren saçlarımız keçe gibi oluyor. Tarak değmiyor, dökülüyor, kopuyor; daha da kötüsü boya tutmuyor… Ancak yanmış saçın zaten ortalama beş ay dinlendirilmesi gerekiyor. İşte bu aşama tam bir işkence. Ve sonrasında bir takım uygulanması gereken maskelerle saçlarımıza bakım yapmaya kaldığımız yerden devam etmemiz gerekiyor. Saçım yandı ne yapmalıyım? Yanık saç nasıl onarılır? Yanık saç nasıl düzelir gibi soruların yanıtlarını şimdi sizlerle paylaşacağız.Radyo Dinle

Saçım Yandı Ne Yapmalıyım?
Yanık Saç Nasıl Onarılır?
Yanık Saç Nasıl Düzelir?

■ Zeytinyağı kullanarak saçınızdaki hasarı azaltabilmeniz mümkün. Bunun için yarım bardak zeytinyağını cezvede, ılıktan biraz daha sıcak olacak şekilde ısıtın. Sonrasında saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Ardından saçınızı bone ile sarın ve ortalama 45 dakika bekletip sonrasında da şampuanlayarak temizleyin: Bu işlemi ayda üç sefer gerçekleştirebilirsiniz.

■ Haftada iki sefer uygulayabileceğiniz bir diğer saç maskesi için kullanmanız gereken malzemeler ise biraz fazla: Beş yemek kaşığı zeytinyağı, üç yemek kaşığı bal, üç yemek kaşığı süt, blenderde iyice ezilmiş yarım muz, ve bir tane yumurtayı birbirine iyice karıştırın. Elde etmiş olduğunuz bu karışımı saçınıza uygulayıp bone ile kapatın. Ortalama yarım saatin sonrasında da saçınızı şampuan yardımı ile güzelce temizleyin.

■ Yapabileceğiniz bir diğer şey ise Hindistan cevizi yağı ile yumurtayı karıştırmak. Beş yemek kaşığı katı haldeki Hindistan cevizi yağını bir tane çiğ yumurta ile karıştırın ve elde etmiş olduğunuz bu karışımı her gün saçlarınıza, kökten uca uygulayın. Sonrasında bone ile sarın ve yarım saat bekleyin. Saç uzmanları saçın bu şekilde yatıştığını belirtmekteler.

■ Saçınız yandığında, saçta keratin adı verilen, saça esnek, parlak ve sağlıklı görünüm veren protein bitmiş demektir. Mantıken keratini saçınıza geri kazandırmanız gerekir. Bunun için, kozmetik mağazalarından ya da internet üzerinden, saçınıza evde uygulayabileceğiniz keratin içerikli bakım ürünlerini alıp kullanabilirsiniz.

■ Her zamankinden daha kaliteli saç bakım ürünleri kullanın. İçeriğinde izopropil, sülfat, formaldehit, alkol, propilen glikol gibi maddeler bulunduran kimyasal maddelerden uzak durun. Bu içerikler, saçlarınızda bulunan sağlıklı proteinlerin de parçalanmasına neden olur ve ilerleyen dönemlerde saçlarınızın sağlıksız uzaması sorununu gündeme getirir.

Peki kullanacağınız saç bakım ürünlerinin içeriğinde neler olmalı? Disoydum laürte sülfosüksinat, Sodyum Lauroit Metil İzetionat, Sodyum Kokoil İzetinoat… gibi maddeleri içeren saç bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. Saçlarınızın eskisi kadar sağlıklı olmasını destekleyecek olan bu bileşenlerin Hindistan cevizi yağı gibi doğal malzemelerden elde edildiğini unutmayın.

İçeriğinde Panthenol ve Gliserin bulunan şampuanları da kullanabilirsiniz. Panthenol, daha fazla nemi saçlarınıza hapseder; gliserin ise bariyer gibi saçı koruma görevini üstlenerek, yanık saçlarınızdan bir an önce kurtulmanıza katkıda bulunur.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.