0

Saçı Elma Sirkesi İle Yıkamak Ne İşe Yarar?

Saçı elma sirkesi ile durulamak, hepimizin bildiği gibi saçları parlatır, saç dökülmesini önler, daha canlı saçlara sahip olmamızı olanaklı hale getirir. Ancak uzmanlar, şampuan yerine, saçı elma sirkesi ile yıkamak da çok yararlı diyor. Sağlığa çok önemli faydaları bulunan elma sirkesinin saça faydalarını aktaracağımız yazımız içerisinde, elma sirkesi ile saç yıkamak ne işe yarar sorusunun yanıtlarını bulabileceksiniz…Radyo Dinle

Elma Sirkesi İle Saç Yıkamak Ne İşe Yarar?

■ Bir bardak suyun içerisine üç yemek kaşığı elma sirkesi koyar ve saçı bu karışım ile bir kaç dakika yıkayıp, sonrasında da duru su ile durularsanız, saçlarınızın ve saç derinizin derinlemesine temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Söz konusu bu temizlik, saçta biriken saç bakım ürünlerinin arındırılmasını sağlamaktadır. Jöle, serum, sprey, krem… gibi saç bakım ürünlerinin kalıntıları, belli bir zaman sonra saça zarar verir. Ancak bu etkilerden elma sirkesinin saça faydaları sayesinde korunabilirsiniz.

2017 Saç Modası Nasıl Olacak?

■ Saçı elma sirkesi ile yıkamak, saçtaki kepeklenmenin azalmasını da sağlayacaktır. Bu işlemi haftada bir ya da iki kere yapmanız halinde sonuca ulaşabilirsiniz. Asitli içeriği ve mikrop öldürücü özelliği dolayısı ile, elma sirkesi sayesinde, saçlı deride bulunan kaşıntıyı da azaltabileceğinizi belirtmeliyiz.

■ Elma sirkesinin içeriğinde bulunan asit, saçlarınıza zarar vermediği gibi, aslında saça zarar veren, musluk suyu içeriğindeki mineralleri de nötralize eder. Musluk suyunun içeriğinde bulunan mineraller, saçlarınızın parlamasını önler. Ancak elma sirkesi, bu mineralleri nötralize ederek saçın parlamasını olanaklı hale getirir ve saçın pH seviyesini de dengeler.

■ Saç tellerinin üst katmanını pürüzsüz hale getiren elma sirkesi, kıl yuvasında bulunan boşlukları da doldurur ve bu sayede saçlarınızın daha yumuşak olması sağlanmış bulunur.

Kuru Saç Bakım Maskeleri

■ Saçı elma sirkesi ile yıkamak, başınızın salata gibi kokmasına neden olabilir; ancak bu koku sonrasında saçı duru su ile duruladığınızda gidecektir. Ama yine de tahammül edemiyorsanız, elma sirkesinin içerisine bir kaç damla lavanta yağı da ilave edebilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.