0

Saç Dökülmesi Evde Nasıl Geçer?

Saç dökülmesi, uğraşıp uzattığımız, güçlü bakımlar yapıp bazen yüklü paralar harcadığımız saçlarımızda söz konusu olduğunda hepimiz üzülürüz. Hele bir de çok şık bir kıyafetin üzerine dökülen bir tel saç bile oldukça rahatsız edici olabilir. Peki saç dökülmesine karşı maske uygulamalarından yararlanamaz mıyız? Evde, hem de çok kısa bir zaman ayırarak, saç dökülmesi sorunundan kurtulabilirsiniz. Saç dökülmesi evde nasıl geçer? Hemen saç dökülmesine karşı maske önerilerimizi vermeye başlayalım.Radyo Dinle

Saç Dökülmesi Evde Nasıl Geçer?

■ Yoğurt, içeriğinde bulundurduğu vitamin, mineral ve proteinler ile birlikte, saç dökülmesi için doğal bir iksir niteliği taşımaktadır. Yapmanız gereken tek şey, bir çorba kaşığı elma sirkesi ve bir çorba kaşığı balı bir bardak yoğurt içerisine eklemek ve iyice karıştırmak. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı, parçalara ayırmış olduğunuz saçlarınıza dipten uca uygulayın; ama özellikle saç diplerinize masaj yapmayı unutmayın.

Saç dökülmesine karşı maske uygulaması ister yoğurt maskesi olsun, ister biraz sonra vereceğimiz diğer öneriler, saçınız temiz iken kullanmanızı öneriyoruz. Saçınızda 15 dakika bekletmenin sonrasında saçlarınızı ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır. Hazırlanması ve uygulanması bu denli kolay olan yoğurt maskesi saçlarınıza hem nem, hem de direnç kazandırır. Dolayısı ile saç dökülmesi sorununuz varsa hemen denemelisiniz.

■ İçeriğinde bol vitamin, mineral, protein ve aminoasit bulunduran bir diğer besin de yumurtadır. Hem saç dökülmesini önler, hem de saçlarınızın hızlı uzamasına katkıda bulunur. Saçlarınıza nem ve parlaklık kazandırır. Saçlarınızın yıpranmasını da yumurta maskesi ile önleyebileceğinizi belirtelim. Peki yumurta maskesi nasıl yapılır?

Bir kasenin içerisinde bir yumurtayı iyice çırpın. Sonrasında bir bardak sütün içerisine ekleyip karıştırın. İki çorba kaşığı zeytinyağı ve iki çorba kaşığı limon suyunu da bu karışımın içerisine ekleyin. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı, temiz olmasına dikkat ederek saçlarınıza uygulayın. Özellikle saç diplerine masaj yapın. Sonrasında da yirmi dakika bekleyin. Ardından saçlarınızı soğuk su ile durulayın.

Yumurta maskesini temiz saçlarınıza uygularsanız, saç derisindeki gözenekler açık olduğu için daha etkili olacaktır. Bununla birlikte, soğuk su ile durulamanız önemlidir. Aksi halde yumurta saçlarınızda pişebilir ve saçlarınızı temizlerken zorlanabilirsiniz.

■ Saç dökülmesine karşı maske yaparken biberiyeden de yararlanabilirsiniz. Biberiyenin antiseptik etkileri vardır ve saça çok yararlıdır; ama bu pek bilinmez. Her şeyin öncesinde, saç diplerindeki kan dolaşımını hızlandırır ve saçlarınızın nefes almasını sağlar. İnce telli saçların daha sağlıklı görünmesini sağlayan biberiye saç kepeklenmesini önler. Saç dökülmesini önler ve saçlara nem kazandırır.

Dört damla biberiye yağını, iki çorba kaşığı badem yağı ile karıştırıp ısıtın. Ama çok da ısıtıp saçlarınızı ve özellikle de saç diplerinizi yakmayın. Saçlarınızı tutamlara ayırın ve hazırlamış olduğunuz yağ karışımını, saç diplerinize masaj yaparak uçlara kadar uygulayın. Bu şekilde on dakika bekletin. Sonrasında saçlarınızı sıcak havlu ile sarın ve yarım saat daha bekletin. Ardından saçlarınızı yıkayıp, son durulama suyunda soğuk su kullanın.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.