3

Saç Dipleri Nasıl Güçlenir?

saç dipleri nasıl güçlenirSigara – alkol tüketmek, sağlıksız beslenmek, ya da hormon dengesizliği gibi problemler yaşamak, saç köklerinin sahip oldukları gücü kaybetmesine neden olur; ve güçsüz saç kökleri de saç dökülmesini, beraberinde de bakımsız görünen saçları getirir. O halde sormamız gereken soru şu: saç dipleri nasıl güçlenir, saç dipleri nasıl güçlendirilir… Yazımız içerisinde sizlere saç köklerini güçlendirmek için doğal yöntemlerden söz edeceğiz…Radyo Dinle

Saç Dipleri Nasıl Güçlendirilir?
Saç Dipleri Nasıl Güçlenir?

• Saç köklerini güçlendirmek için doğal yöntemlerden ilki, B vitamini içeren besinler tüketmek; ya da B kompleks besin takviyelerini doktor kontrolünde almaktır. Böylece beslenen saç kökleri, hem saç dökülmesinin önüne geçer; hem de hızlı saç uzatmayı olanaklı hale getirir. Bunların yanısıra daha yumuşak görünen saçların bakımlı hissedilmesi durumu söz konusu olur…

• Saç köklerinin güçlenmesini sağlayan yöntemlerden bir diğeri de C ve E vitamini kaynaklı beslenmektir. Bu iki vitamin, saç köklerindeki kan dolaşımını arttıracağından dolayı daha fazla oksijen sağlar; ve saç diplerinin daha güçlü olmasını olanaklı hale getirir.

• Saç diplerinde saçın korunmasını sağlayan bir tabaka bulunmaktadır. Bu tabaka, saçon her gün yıkanması sureti ile güçsüzleşir, hatta ortadan kalkar. Bu durum saç köklerinin güçsüzleşmesine neden olur. İşte bu nedenle saçlarınızı bir haftada üç kereden fazla yıkamamanız önerilmektedir. Hatta mümıkünse haftada iki yıkama da yeterlidir.

• Saçlarınızı hangi fırça ile fırçaladığınız da önemlidir. Normal şartlarda saçların her gün, beş dakika kadar fırçalanması saç köklerinin hava alarak güçlenmesini olanaklı hale getirir. Ama bu fırçanın mutlaka kıl fırça olması gerektiği unutulmamalıdır.

• Saçlarınıza yüksek ısı uygulamamalısınız. Saç kurutma makinesi, saç düzleştirici, maşa, fön makinesi… gibi ısısı yüksek olan cihazlar saçların köklerinin güçsüzleşmesinin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Saç şekillendirici kullanmamalı, kurutmanın dahi kendiliğinden olmasını beklemelisiniz.

• Saç köklerini güçlendirmek için doğal yöntemlerden bir diğeri de sağlıklı, ve dengeli beslenmedir. Bunun için her gün bir yumurta yemeli, bir avuç fındık, fıstık, ceviz, ya da badem tüketmeli, koyu yeşil yapraklı sebzelerden en az bir tanesini yemelisiniz.

• Saçlarınızın kuruması, saç köklerinizin güçsüz olması anlamına gelmektedir. Bu nedenle, saçlarınızda çok fazla şampuan kullanımı gerçekleştirmemelisiniz. Ne kadar çok şampuan kullanırsanız, saçlarınız o kadar çok temizlenmes, kurur… Bu nedenle şampuan kullanımını az gerçekleştirmeye çalışmalısınız.

• Bitkisel yağların bazıları da saç köklerini güçlendirmek için kullanılmaktadır. Bu yağlardan özellikle jpjoba yağı, zeytinyağı; ve badem yağının saçlar üzerinde besleyici etkisi vardır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

3 Comments

  1. Saç diplerime eczaneden aldığım EVİGEN AMPUL ü bepanten ve badem yağı ile karıştırıp haftada 3 kez sürüyorum. Saçlarım çok canlandı ve dökülmesi durdu.
    tavsiye ederim

  2. Adanadan mal sattığımız bir bayimizin tesadüfen saç dökülmesi konusu açılması üzerine bana tavsıye ettiği keratin dip bakım yağını aldım. biraz pahalı geldi bana ama sonuçta memnun kaldım. Şu an 2. şişeye başladım resmen dökülme kalmadı ve saçım hızlandı. Yumuşak ve ışıltılı olması ayrıca bir artı oldu bana. Bir bakım yağıyla bu kadar memnuniyet doğrusu hiç beklemiyordum.

  3. Merhaba ben Zi…’un papatyalı şampuanını kullanıyorum çok memnum. İnce saçlara özel şampuanı 🙂 Eczaneden aldım. İyi ki almışım zayıf saçlarıma tek çözüm bu oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.