0

Saç Boyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Saçlarımızı boyarken yapmış olduğumuz bazı can alıcı hatalar dolayısı ile istediğimiz renkleri elde edemiyor ve bununla birlikte, boyanın kalıcılığına da zarar vermiş oluyoruz. Bu nedenle, saçlarınızı ister kendiniz boyayın; ister kuaförde boyatın, saç boyarken nelere dikkat edilmeli ve saç boyarken nelere dikkat etmeliyim sorularının yanıtlarını aklınızdan çıkartmayın. Gelin hemen saç boyarken dikkat edilmesi gerekenleri gözden geçirmeye başlayalım.Radyo Dinle

Saç Boyarken Nelere Dikkat Etmeliyim?
Saç Boyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

■ Saç boyarken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, temiz saçı boyamamanızın gerekliliğidir. Boya yaptıracağınız gün saçlarınızı yıkamayın. Saçınızın kendi üretmiş olduğu doğal yağ, saç boyasının ortaya çıkartacağı tahriş ve batma hissini önleyecektir. Temiz saçta ise bu yağ bulunmaz. Bu nedenle saçlarınızın temiz olmamasına dikkat edin.

■ Uygulayacağınız saç boyasının rengi, saçınızdan en fazla iki ton açık ya da koyu ise rengi kendiniz tutturmak konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Ama daha açık ya da daha koyu bir rengi kullanacaksanız, kuaförünüzden yardım alın. Böylece hem rengin tutması konusunda sıkıntı yaşamaz; hem de saçınıza zarar vermemiş olursunuz.

■ Saç boyarken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de kaşların boyanmamasının gerekliliğidir. Saç boyası gözlerinize zarar verebilir. Kaşlarınızın da gözlerinize yakınlığını düşünecek olursak, kaş boyamamak en mantıklısıdır. Bununla birlikte zaten kaşlarınız ve saçınız aynı görünümü elde etmeyecektir. Bu hatayı yapmayın.

■ Saç boyarken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, eğer saçlarınızın rengi gri ya da koyu ise ve o boyayı ilk kez deneyecekseniz, ilk olarak bir tutam saç üzerinde boyayı denemenin gerekliliğidir. Çünkü grinin ya da koyu rengin üzerine uygulanan bazı renklerin tutmaması söz konusudur. Bunu kontrol edin ve bekleme süresinden emin olun.

■ Saçınızı eğer evde kendiniz boyayacaksanız, tek ton kullanmak yerine iki tondan yardım alın. Bu şekilde boyanın daha doğal görünmesini sağlamış olur ve risksiz bir uygulama gerçekleştirirsiniz.

■ Saç kökleri ve saç uçları boyayı birbirinden farklı zamanlarda alır. Saç kökleri daha uzun sürede boyayı tutarken, saç uçları için zaman daha kısadır. Bu nedenle önce saç köklerini, sonra da saç uçlarını boyayın.

■ Sadece bir arkadaşınıza yakıştığı için, saçlarınızı siz de o renge boyamayın. Sarı saç beyaz tenlilere, kahve tonlar da genel olarak esmerlere daha çok yakışır. Ten rengi ve göz renginize göre saç rengi seçin; herhangi birine yakıştığı için değil.

■ Saçlarınızı boyadıktan sonra, boyanın kalıcılığını arttırmak adına, saçlarınızı 72 saat şampuanlamamanız önerilir. Ancak bu da saç tellerine ve saç derisinde kalan boya dolayısı ile başa zarar verir. Dolayısı ile renk koruyucu şampuanlar kullanarak saçlarınızı boyadan arındırmalısınız.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.