0

Saç Bakımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Saç bakımı önemlidir, çünkü saçlar genel olarak başımızın üzerinde bulunan kıllar olarak tanımlansalar da güzelliğimizin bir parçasıdırlar. Bu nedenle sağlıklı olmaları gerekir. Parlak, kolay taranan saçlar sağlıklıdır. Ama zaman zaman kırılan ve matlaşan saçlarla da karşılaşırız. Bu noktada, saç bakımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi eksikliğimiz ortaya çıkar. Peki saç bakımında nelere dikkat etmeliyiz? İlerleyen bölümlerde sizlere bu sorunun yanıtlarından söz edeceğiz.Radyo Dinle

Saç Bakımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

■ Saç bakımında dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, onları soğuk ve yağmurdan korumanızın gerekliliğidir. Bu durumlarla özellikle kış aylarında karşılaşırız. Her ne kadar yağmur suyunun saç uzatan etkisinden söz ediliyor olsa da, aslında uzun süre rüzgara ve yağmura maruz kalan saçlar güçsüzleşir ve sonrasında kopmaları beraberinde getirir. Dolayısı ile saç bakımınıza özen gösteriyorsanız, şemsiye ve şapka kullanarak saçlarınızı korumalısınız.

■ Islak saçlar, sağlıklı saçların en büyük düşmanları arasında yer almaktadır. Bu nedenle, her şeyin öncesinde saçlarınızı yıkarken onlara sert davranmayın. Sonrasında da hemen taramadan önce biraz kurumalarına izin verin. Islak saçlar kopmaya çok meyillidirler. Kuruturken de saçlarınıza nazik davranın ki kırılmasınlar.

■ Saç bakımında dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, saç şekillendirme cihazlarını haftada üç kereden fazla uygulamamanızın gerekliliğidir. Saçlarınız, zaman ilerledikçe ısıya karşı daha dayanıksız olur. Yüksek ısı etkili fön, maşa, düzleştirici gibi cihazlar saçlarınızın elastikiyetini kaybettirir ve nemini azaltır. Bu nedenle ısı etkisi bulunmayan şekillendiricileri kullanmayı tercih edin. Aksi halde saçlarınız kopma kırılmalarla karşı karşıya kalır.

■ Kullanacağınız saç bakımı ürünlerini saç tipinize göre belirleyin. Yağlı saç tipiniz varsa ve kuru saçlar için hazırlanmış saç bakımı maskelerini kullanırsanız, bu durum size pek olumlu etki göstermeyecektir. Saçlarınızın ihtiyaçları, tiplerine göre değişiklik gösterir. Sizin yapmanız gereken, bu ihtiyaçları karşılamaktır.

■ Çok fazla saç bakımı ürünü kullanmayın; bu ürünler her ne kadar saç tipinize uygun olsalar da… Şampuan, saç kremi, serum… gibi ürünlerden vazgeçemezsiniz. Ancak bunların haricinde, köpük, jole gibi şişelenmiş saç bakımı ürünlerinden olabildiğince uzak durun. Bunların yerine zeytinyağı içerikli ürünleri ya da Hint yağı, tatlı badem yağı gibi yağları kullanabilir, bu yağlarla saçlarınıza maske yaparak doğal nemlerini geri kazanmalarını sağlayabilirsiniz.

■ Saç bakımında dikkat edilmesi gerekenlere ne kadar önem verirseniz verin, besin eksiğiniz varsa, örneğin yeterli protein almıyorsanız saçlarınız yine güçsüzleşir, cansızlaşır ve kırılır. Bu nedenle dengeli beslenmeye özellikle dikkat etmelisiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.