0

Kuru Saç Derisi Nasıl Nemlendirilir?

Kuru saç derisi, saç dökülmesinin normale göre çok daha fazla olmasına neden olur. Ve bu durumun pek çok sebebi vardır; özellikle de dış etkenler… İşte bu nedenle kuru saç derisi nasıl nemlendirilir sorusunun yanıtlarını bilmemiz önemlidir. Eğer saç derisi nasıl nemlendirilir sorusunun yanıtlarını uygularsanız, saçlarınız daha güçlü, sağlıklı ve bakımlı olacaktır.Radyo Dinle

Kuru Saç Derisi Nasıl Nemlendirilir?
Saç Derisi Nasıl Nemlendirilir?

■ Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ile kuru saç derisine uygulayacağınız ılık masaj oldukça işinize yarayacaktır. Yapmanız gereken tek şey, belirtmiş olduğumuz yağlardan iki ya da üç çorba kaşığı almak ve ılıtıp saç derisine masaj yaparak uygulamaktır. Sonrasında başınızı bir havlu ile sarın ve yağın emilimi için iki saat bekleyin. Sonrasında saçlarınızı şampuanla yıkayabilir ve bu işlemi haftada iki sefer yapabilirsiniz. Kuru saç derisine bağlı kaşıntıdan bu sayede kurtulmanız mümkün.

■ Aloe vera jelinin saf olarak kullanılması da saç derisindeki kaşıntıyı almakta birebir etki göstermektedir. Yapmanız gereken, aloe vera yaprağından alacağınız jeli saç derisine masaj yaparak uygulamak ve sonrasında yirmi dakika beklemektir. Ardından saçlarınızı her zamanki gibi yıkayabilir ve bu işlemi haftada iki kere tekrarlayabilirsiniz.

■ Bal antimikrobiyel etkili bir malzemedir. Kuru saç derisinde bulunan ve kaşıntıya neden olan mikropları öldürür ve enfeksiyonları önleyerek temizleme özelliği gösterir. Bu anlamda yapılması gereken tek şey, yarım bardak ılık zeytinyağının içerisine iki çay kaşığı bal ilave etmek ve bu karışımı saç derisine masaj yaparak uygulamaktır. Bu şekilde sadece on dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Ardından saçlarınızı her zamanki gibi yıkayabilirsiniz. Haftada üç sefer bu işlemi tekrar etmeniz gerekmektedir.

■ Kuru saç derisini nemlendirmek için denenebilecek etkili bir diğer malzeme de muzdur. Dolaşık saçların daha kolay açılmasını da sağlayacak olan muz, saç derisinin pullanması ve iltihaplanmasını da önleme özelliği göstermektedir. Yapmanız gereken şey basittir: Bir tane muzu ezip, içerisine bir çorba kaşığı badem yağı; iki çorba kaşığı da bal ilave edin. Hem saç derisi hem de saçlarınıza masaj yaparak uygulayacağınız bu karışımı yarım saat bekletip, sonrasında her zamanki gibi saçlarınızı yıkayabilir ve bu işlemi haftada bir kere tekrarlayabilirsiniz.

■ İçeriğinde sirke bulunduran mayonez, kuru saç derisine neden olan bakteri ve mantarları yok eder. Dolayısı ile etkili bir nemlendirme yöntemidir. Haftada bir kere, saçlarınıza ve kuru saç derisine bolca mayonez sürün ve bir duş bonesi ile saçlarınızı sararak yirmi dakika beklemesini sağlayın. Sonrasında saçlarınızı önce soğuk su ile durulayıp, ardından da her zamanki gibi şampuanla yıkayabilirsiniz.

■ Antifungal ve antibakteriyel özellikleri bulunan yoğurt, saçlarınızın daha parlak, sağlıklı; saç derinizin ise daha nemli olmasını sağlamaktadır. Bu etkilerden yararlanmak için bir kase yoğurt ile saç diplerinize on dakika masaj yapın; sonrasında da 45 dakika bekleyin. Ardından saçlarınızı her zamanki gibi yıkayabilir ve bu işlemi haftada bir kaç sefer tekrarlayabilirsiniz.

■ İçeriğinde kuru saç derisini nemlendirebilecek vitamin, mineral ve yağları bulunduran avokado da kuru saç derisini nemlendirir ve saçlarınızın sağlıklı ve parlak olmasını sağlar. Haftada en az bir kere denemeniz gereken avokadoyu şu şekilde uygulamalısınız: Bir tane avokadonun çekirdeğini alıp sonrasında da çatal yardımı ile ezin. Ardından saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Sonrasında yarım saat bekleyip saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın.

■ Saçlarınızın ve saç derisinin pH dengesini düzenleyen bir diğer şey de elma sirkesidir. Özellikle sedef, egzama ve kuruluk problemine bağlı kaşıntılara çok iyi gelmektedir. Haftada bir ya da iki kere elma sirkesi ile yapmanız gereken, üç bardak suya yarım fincan elma sirkesi ilave etmek ve sonrasında saç derisine masaj yaparak uygulayıp, bu şekilde yarım saat beklemektir. Sonrasında saçlarınızı yıkayabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.