0

Kepeklenmeye Karşı Ne Yapılabilir?

Saçın kepeklenmesi, saç diplerindeki ölü derinin pul pul dökülmesi olarak tanımlanabilmektedir. Görünüm bakımından sağlıksız olduğunu belirtmeden geçmememiz gerekir. Bununla birlikte, kepek sorunu olan bir insan direkt olarak kepek şampuanı kullanmaya başlar ki bu şampuanların, özellikle boyalı saçlarda rengin akmasına neden olduğunu unutmamak ve dikkatli kullanmak gerekmektedir. Aslında kepeklenmeye doğal çözüm yolları vardır. Bu şu anlama gelir: Hemen kepek şampuanına başvurmamalısınız. Peki kepeklenme nasıl geçer? Kepeklenmeye karşı ne yapılabilir? İşte tüm merak ettiğiniz soruların yanıtları ve kepekli saçlardan kurtulma yolları:Radyo Dinle

Kepeklenmeye Karşı Ne Yapılabilir?
Kepeklenme Nasıl Geçer?

■ Kepeklenmeye doğal çözüm önerilerinden ilki, saçların temiz tutulmasının gerekliliğidir elbette ve bunun için kullanacağınız şampuanın kepek şampuanı olmasını sağlayabilirsiniz. Her gün saçlarınızı yıkarsanız ölü derilerden kurtulur ve dökülmelerini de önlemiş olursunuz. Normal şartlar altında her gün saç yıkamak sağlıklı olmasa da, kepekli saçlar için bu önerilmektedir.

■ Saçınıza sürmüş olduğunuz şampuanı yavaş bir şekilde, ama masaj yaparak tüm saçınıza uygulamalısınız. Ardından da itina ile uygulamış olduğunuz şampuan, saçınızda en az beş dakika durmalı. Bu sürenin sonrasında saçlarınızı durulayabilir ve temizlendiklerinden emin olamadıysanız aynı işlemi bir kere daha tekrarlayabilirsiniz.

■ Saçlarınızı yıkamanızın sonrasında, taramak için kullandığınız tarağın mutlaka size ait olmasına dikkat etmelisiniz. Kullandığınız tarak ile saçlarınızı kökten uca doğru taramalısınız. Bu şekilde, saç köklerindeki doğal yağın, saç uçlarına da dağılmasını sağlamış olursunuz. Böylece saçlarınızın kurumasını önlemiş olursunuz.

■ Pek çok sorunun nedeni olduğu gibi kepekli saçların temelinde de stres yer almakta olabilir. Bu nedenle, kepeklenmeye doğal çözüm önerileri arıyorken, sizi strese sokan ortamlardan da uzak kalmanız gerektiğini unutmamalısınız. Stres yönetimi, sağlıkla ilgili pek çok sorunu çözebilmek adına bilinmeli ve uygulanmalıdır.

■ Saçlarınızı yıkamanızın ve sonrasında durulamanızın ardından havlu ile kurulayıp, sonrasında bir kase yoğurdu, masaj yaparak saç derinize yedirebilirsiniz. Bu şekilde bir süre bekleyip, daha önce uygulamış olduğunuz saç yıkama işlemini tekrarlamalısınız.

■ İki tane Aspirini iyice ufalayıp, kullandığınız şampuanın içerisine ekleyin ve şampuan kutusunun ağzını kapatarak iyice sallayın. Bu işlemin sonrasında saçlarınızı, hazırlamış olduğunuz Aspirinli şampuan ile yıkayın. Eğer bu şampuanı saçınızda en az beş dakika da bekletirseniz, oldukça iyi sonuçlar alabilirsiniz.

■ Şampuanınızın içerisine, Aspirin yerine, bir tatlı kaşığı karbonat da ekleyebilirsiniz. Yine Aspirinde olduğu gibi, saçlarınızı bu şampuan ile yıkayıp, şampuanı saçınızda en az beş dakika bekletmeli ve sonrasında durulamalısınız.

■ Her birinden bir yemek kaşığı olmak kaydı ile Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, yoğurt ve balı karıştırıp, hazırlamış olduğunuz karışımı saçınıza masaj yaparak, maske şeklinde uygulayın. Sonrasında da bir süre bekletip, yine şampuanlama yöntemi ile durulayın.

Kepekli saçlarınızdan kısa zaman içerisinde kurtulmanız ve bu nedenle özgüveninizi kaybetmemeniz dileği ile…


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.