0

Kendimi Nasıl Güçlü Hissedebilirim?

Kendini güçlü hissetmenin yolları hakkında bilgi sahibi olursak, hepimiz hayatın zorlukları ile daha kolay başa çıkabiliriz. Çünkü sorunsuz bir yaşam yok. Stressiz bir hayat yok. Bu nedenle eğer kendini güçlü hissetmenin yollarını bilmezseniz, rüzgarlarda kolayca sendeleyip düşebilirsiniz. Peki kendimi nasıl güçlü hissederim, ya da kendimi nasıl güçlü hissedebilirim sorularının yanıtları nelerdir? İlerleyen bölümlerde sizlere tüm bu merak ettiğiniz soruların yanıtlarından söz edeceğiz.Radyo Dinle

Kendimi Nasıl Güçlü Hissedebilirim?

■ Kendimi nasıl güçlü hissederim sorusunun ilk yanıtı: kendinize güvenmek. Hiç kimsenin hayatı sorunsuz değil. Sizin hayatınız neden ve nasıl sorunsuz olsun? Elbette, herkes gibi sizin de sorunlarınız olacak. Bu noktada sizin yapmanız gereken tek şey, sorunlarınızı çözebileceğinize inanmak. Daha önce sorunlarınız olmadı mı? Sorunlarınızı bir şekilde çözmediniz mi? Şimdi o sorunlara odaklanın. Ve çözebildiğinizi hatırlayın. Diğer sorunlarınızı neden çözemeyesiniz? Siz yeter ki kendinize güvenin.

■ Kendini güçlü hissetmenin yollarından bir diğeri de hayır demeyi bilmek. Bizim insanlarımızın en büyük hatası hayır diyemediği için istemediği şeyleri yapıyor olmak. Çünkü hayır demek, Türk toplumunda nezaketsizlikle ifade ediliyor. Eğer sadece hayır diyemediğiniz bir şeye, sadece ayıp olmasın diye evet derseniz, yapmaktan mutlu olmayacağınız şeyleri yaparsınız ve bu da size özgüven eksikliği yaşatır. Bu nedenle fikirlerinizi açık şekilde dile getirin. Siz mutlu olmazsanız kimse mutlu olmaz unutmayın.

■ Değişikliklere açık olun. Belki de hiç ummadığınız şeyleri seveceksiniz. Belki sizin aslında hiç bilmediğiniz ve sizi mutlu edecek özellikleriniz var. Unutmayın: Değişmeyen tek şey değişimdir. Değişmeyen insan kendini geliştiremez. Bu nedenle değişik şeylerle ilgilenin. Kendini güçlü hissetmenin yollarından bir tanesi olan değişime açık olduğunuz anda özgüveniniz artmaya başlayacak ve siz daha mutlu olacaksınız.

■ Olaylara negatif bakma huyunuzdan vazgeçin. Pozitif yanlarını, negatif olarak gördüğünüz şeylerin size kattıklarını mutlaka düşünün. Aslında sorun olaylarda değil, sizin olaylara bakış açınızdadır, bunu sakın unutmayın. Her olay hepimize bir şeyler katar, tecrübe sahibi oluruz. Bu nedenle kendini güçlü hissetmenin yolları arasında pozitif bakmanın da yer aldığını kesinlikle unutmayın.

■ Kendimi nasıl güçlü hissederim sorusunun yanıtlarından bir diğeri de düzenli uyumaktır. Uyku düzeniniz olursa güne dinamik başlar, kendinizi zinde hissedersiniz. İyi başladığınız bir gün, olabildiğince iyi devam edecektir. Bu nedenle akşam 11’den önce uyumaya ve en az yedi saat uykuya kendinizi alıştırın. Uyuduğunuz ortam karanlık ve sessiz olsun. Odanızda sadece uyku ile ilgili şeyler olsun: Bilgisayar, cep telefonu, televizyon gibi şeylerin olmaları gereken yer yatak odası değildir.

■ İnsanları affedin ve yaşanan olumsuz olayları unutun. Kendini güçlü hissetmenin yolları arasında bu detay da yer almaktadır. Bir insandan nefret eder, ona kin duyarsanız, o insanla aklınızda sürekli kavga edersiniz ve bu durum sizi olumsuz etkiler. Size kötü şeyler yaşatan o insanları affedin ve onları hayatınızdan çıkartıp, geleceğinize odaklanın. Yaşanacak olan sorunların önündeki en büyük engeli böylece kaldırmış olacaksınız.

■ Kendimi nasıl güçlü hissedebilirim diyorsanız, sizin için bir diğer yanıt da, beden sağlığınıza önem vermeniz gerektiğidir. Ne demişler: Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Beden sağlığınız iyi olursa ruh sağlığınız da iyi olur. Bu nedenle her gün egzersiz yapın. Bol su için. Sağlıklı beslenin. Böylece hem bedensel; hem de ruhsal olarak iyi olacaksınız.

■ Sizin fikirleriniz herkes tarafından desteklenmez. Hatta size, fikirlerinizin yanlış olduğunu göstermeye çalışanlar da olacaktır. Siz onlara uymayın. Hatta onların karşısında dik durun ve inandığınız değerleri savunmaya devam edin. Bu durum, kendini güçlü hissetmenin yolları arasında önemli bir yere sahiptir.

■ Gerçekler hiç bir zaman değişmez ve yok olmazlar. Bu nedenle, bazı şeyler size ürkütücü gelse de, onlardan kaçmak yerine, onlarla yüzleşmeyi tercih etmeli; yani kendinize karşı dürüst olmalısınız. Bu sayede gerçeklerle daha kolay başa çıkabilmeyi sağlamış olursunuz. Herkesle her gerçeği paylaşmak zorunda değilsiniz. Kendinize karşı dürüst olun yeter.

■ Kendini güçlü hissetmenin yollarından sonuncusu da, hedefler belirlemek ve bu hedeflere uygun yol katetmektir. Başarabileceğiniz hedefler seçin ve sonrasında da o hedeflere ulaşın. Bu size kendinizi güçlü hissettirecek ve yeni hedeflerinizde sizin için motivasyon kaynağı olacaktır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.