0

Elma Sirkesi Nerelerde Kullanılır?

İçeriğinde zengin bir mineral deposu ve bakterileri barındıran elma sirkesi, yemeklerden ev temizliğine kadar çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Yazımız içerisinde sizlere, elma sirkesi nerelerde kullanılır sorusunun yanıtları arasında yer alan elma sirkesinin kullanım alanlarından söz edeceğiz. Eğer doğal elma sirkesi bulursanız, kullanımı daha da etkin hale getirebileceğinizi belirtelim, zaman kaybetmeden elma sirkesinin kullanım alanlarını sizlerle paylaşmaya başlayalım…Radyo Dinle

Elma Sirkesi Nerelerde Kullanılır?

■ Elma sirkesinin pireleri yok eden özelliği bulunmaktadır. Eğer evinizde pire bulunduğunu düşünüyorsanız, çamaşır makinesinin deterjan bölümüne biraz elma sirkesi koyarak, giysilerinizdeki, çarşaflarınızdaki pirelerden kurtulabilirsiniz. Evcil hayvanlarınızda pire varsa da yine elma sirkesini, sevimli arkadaşınızı yıkadığınız durulama suyuna bir kaç damla koyarak, onu rahatsız eden zararlı haşerelerden kurtarabilirsiniz. Ancak çok fazla kullanmamaya dikkat edin. Aksi halde sevimli arkadaşınızın tüylerinde kurumalar olabilecektir.

■ Cilt bakımı için kullanabileceğiniz elma sirkesini, su ile karıştırarak seyreltmeyi unutmayın. Cildinizi temizlemenizin sonrasında tonik olarak kullanmanız halinde, siyah noktalarından arınacak olan cilt, pH değerini dengeleyecek, parlak ve duru bir görünüme sahip olacaktır.

■ Burun tıkanıklığı sorununun giderilmesi de elma sirkesinin kullanım alanları içerisinde yer almaktadır. Bu etkiyi elde edebilmek için, bir fincan çayın içerisine elma sirkesi koyarak çayınızı içmeyi deneyin. Belki tadında biraz değişiklik hissedebilirsiniz; ama burun tıkanıklığınız da giderilir. Aynı şekilde, bir sprey şişesinin içerisine yarı yarıya su ve elma sirkesi karıştırarak da, her sabah burnunuza 2 – 3 kere sıktığınızda, grip, soğuk algınlığı, sinüzit gibi sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

■ Elma sirkesinin kullanım alanlarından bir diğeri de, ter kokusunu önlemesidir. Özellikle kozmetik ürünlere alerjiniz varsa, bir pamuk üzerine elma sirkesi döküp, koltuk altınızı bu pamuk ile silin. Gün içerisinde ter kokmanız bu sayede önlenecektir.

■ Evinizin bahçesinde, sürekli olarak istemediğiniz otlar çıkıyor ve onlardan bir türlü kurtulamıyorsanız, söz konusu otların üzerine elma sirkesi püskürtün. Bu sayede diğer bitkilerinize zarar vermeden, istemediklerinizden kurtulabilirsiniz.

■ Yorgun ve ağrılı ayaklarınızı, yoğun bir günün sonunda, içerisinde elma sirkesi bulunan su ile rahatlatabilirsiniz. Yapmanız gereken, ılık su dolu, ayaklarınızı sokabileceğiniz bir kap içerisine biraz da elma sirkesi eklemek ve bu suyun içerisinde ayaklarınızı bekletmekten ibarettir.

■ Evdeki kötü kokulardan da elma sirkesi ile kurtulabilirsiniz. Bunun için bir sprey şişesine elma sirkesini doldurun. Ve evin içerisine püskürtün. Ferah, kokulardan kurtulmuş bir ev ile rahat nefes alabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.