0

Makyajın Daha Kalıcı Olması İçin Yapılması Gerekenler

Hepimiz işe giderken saçımızı, makyajımızı yapıyoruz. Bunu zaten çalıştığımız yerler de istiyor. Bakımlı elemanlar aranıyor. Ancak sabah uykudan uyanınca yaptığımız ve bize işkence gibi gelen makyajın daha kalıcı olmasını sağlayamıyoruz. Hal böyle olunca da bütün makyaj malzemelerini çantamıza alıyor ve gün içerisinde yeniden, sonra bir daha makyajımızı tazeliyoruz. Peki makyajın kalıcı olması için yapılabilecek bir şey yok mu? Aslında gelişen teknoloji bizlere, makyajın kalıcılığını arttırmak adına gelişen makyaj malzemeleri de sundu. Sizlere, bu anlamda neler yapabileceğinizden söz edelim.Radyo Dinle

Makyajın Daha Kalıcı Olması İçin Yapılması Gerekenler

■ Makyajın kalıcı olması için, makyaja başlamadan önce bir makyaj bazı kullanmanız gerekir. Makyaj bazını nemlendirici olarak düşünebilirsiniz. Ama makyajın cildinizde tutunmasını ve daha kolay dağolmasını sağlama etkilerine de sahiptir. Zaten makyaja başlamadan önce yüzünüzü temizleme jeli ile temizlemeli, ardından bir tonik kullanarak gözeneklerinizi sıkılaştırmalı, sonrasında da cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmalısınız. Nemlendirici hiç yoktan iyidir. Ama makyaj bazı kullanırsanız, makyajın kalıcılığını arttırmak sizin için daha kolay olur. Cilt tipinize göre seçeneğiniz bir makyaj bazı, doğru seçildiğinde, yağlı cildinizin parlamasını önler, kuru cildinizin pul pul dökülmüş izlenimini ortadan kaldırır. Geniş gözeneklerinizi sıkılaştırır. Fondötenin kalıcılığını arttırır… Siz en iyisi bir makyaj bazı kullanın.

■ Cilt tipine göre yapılan makyaj, makyajın kalıcı olması için atılmış en önemli adımlardan ikincisidir. Bu noktada, yağlı cilt tipiniz varsa, matlaştırıcı fondöten kullanarak parlamayı önlemeli, üzerine de pudra uygulamalısınız ki kullanacağınız pudranın da matlaştırıcı etkisi bulunmalı. Kuru cilde sahipseniz pudra kullanmanıza gerek yok. Bununla birlikte, mat görünümü engelleyen bir fondöten tercih etmelisiniz. Ancak karma cilt tipi için T bölgesinde pudra kullanmanızın gerekli olduğunu da belirtelim. Pudra, dış etkilere dayanamayıp, neme ve hava kirliliğine bağlı olarak akabilme ihtimali olan fondötenin daha uzun süre ciltte kalmasını sağlama etkisi de göstermektedir.

■ Sıra geldi makyajın kalıcılığını arttırmak adına göz makyajına. Makyajın zaten en çok zaman alan kısmı gözler; bir de kalıcılığını arttırmak için ne yapabiliriz ki? İlk olarak bu noktada, farın dayanıklı olmasını sağlamalısınız. Far bazı kullanarak bunu başarabilir; ya da krem far kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Rimel ve göz kaleminizin ise suya dayanıklı olması önemlidir. Böylece göz makyajınızı ölümsüzleştirebilir, gittiğiniz ve ağladığınız film sonrasında bile yeni makyaj yapmış hissini insanlarda uyandırabilirsiniz.

■ Son adım elbette ruj… Ruju da sürmeden önce ruj bazı kullanın ki dudaklarınızın çatlak görünümü ortadan kalksın. Ruj bazı da ne, ilk kez mi duydunuz? Dudak balmı kullanarak ruj bazı etkisinden yararlanabilirsiniz. Hemen üzerine de mat rujunuzu sürerseniz, daha kalıcı olmasını sağlamış olacaksınız. Bunun üzerine de isterseniz ıslak görünümlü bir ruj uygulaması gerçekleştirebilirsiniz.

Ve artık, makyaj malzemelerini yanınızda taşımak zorunda olmadığınız bir güne hazırsınız.


İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.